W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, o godzinie 7:35, w Domu Świętej Marty w Watykanie zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat. To wydarzenie poruszyło wiernych na całym świecie. Watykan ujawnił szczegóły dotyczące przyczyn zgonu oraz opublikował osobisty testament Ojca Świętego, spisany w czerwcu 2022 roku.
Przyczyna śmierci papieża
Jak poinformował prof. Andrea Arcangeli, dyrektor Zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego, przyczyną śmierci papieża był udar mózgu, który doprowadził do śpiączki i nieodwracalnej niewydolności krążeniowej.
W oficjalnym komunikacie zaznaczono, iż papież Franciszek cierpiał na ostrą niewydolność oddechową w wyniku obustronnego, wielodrobnoustrojowego zapalenia płuc, mnogie rozstrzenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę typu II. Zgon potwierdzono na podstawie zapisu elektrokardiotanatograficznego, a wszystkie informacje o stanie zdrowia przekazano zgodnie z wiedzą i sumieniem lekarzy.
Planowane uroczystości pogrzebowe
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, poinformował, iż przeniesienie ciała Ojca Świętego do Bazyliki św. Piotra planowane jest na środę, 23 kwietnia. Szczegółowe zasady zostaną przedstawione po pierwszej kongregacji kardynałów.
Dziś, o godz. 20:00, w kaplicy Domu Świętej Marty miał odbyć się obrzęd oficjalnego stwierdzenia zgonu i złożenia ciała papieża do trumny. Ceremonii przewodniczył kardynał Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Towarzyszyli mu kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, członkowie Domu Papieskiego oraz przedstawiciele watykańskich służb zdrowia.
Warto zaznaczyć, iż obrzęd ten został przygotowany na polecenie papieża Franciszka jako część nowych rytuałów pogrzebowych głowy Kościoła katolickiego.
Ostatnia wola Ojca Świętego – pełny tekst testamentu
Wraz z ogłoszeniem śmierci Ojca Świętego, Watykan upublicznił jego testament, spisany 29 czerwca 2022 roku. Poniżej publikujemy go w całości:
W Imię Przenajświętszej Trójcy. Amen.
Czując, iż zbliża się zmierzch mojego życia ziemskiego, z żywą nadzieję na Życie Wieczne, pragnę wyrazić moją wolę w testamencie jedynie w odniesieniu do miejsca mojego pochówku.
Moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią zawsze powierzałem Matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły – oczekując dnia zmartwychwstania – w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej.
Pragnę, by moja ostatnia ziemska droga zakończyła się właśnie w tym wielowiekowym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę na początku i na końcu każdej Podróży Apostolskiej, aby powierzyć ufnie moje intencje Niepokalanej Matce oraz dziękować za Jej czułą i macierzyńską opiekę.
Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej, pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani), a Kaplicą Sforzów w wspomnianej Bazylice Papieskiej, zgodnie z załączonym dokumentem.
Mój grób winien być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia, z jedynym napisem: Franciscus.
Koszty przygotowania mojego pochówku zostaną pokryte z kwoty od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel i którą należy przekazać Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji abp. Rolandowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej.
Niech Pan obdarzy zasłużoną nagrodą tych, którzy mnie miłowali i przez cały czas będą modlić się za mnie. Cierpienie, które stało się udziałem ostatniego etapu mojego życia, ofiarowałem Panu o pokój na świecie i braterstwo między narodami.
Franciszek
Dom św. Marty, 29 czerwca 2022 r.
Papież Franciszek był pierwszym papieżem jezuitą, pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym, który przyjął imię Franciszek. Jego pontyfikat zapisał się jako czas troski o ubogich, dialogu międzyreligijnego i zaangażowania w sprawy ochrony środowiska. Świat pożegna go z głębokim szacunkiem i modlitwą.