Złotoryjanin i Złotoryjanka ruszają dziś w podróż dookoła świata

4 godzin temu
Właśnie w tej chwili Dariusz Kotala, 49-latek ze Złotoryi, wyrusza w pierwszy etap ekstremalnej podróży dookoła świata. Zamierza okrążyć Ziemię bez silnika i bez żagla - korzystając wyłącznie z siły własnych mięśni. Po lądzie będzie się poruszał na rowerze. Morze i oceany przemierzy na łodzi wiosłowej. Dziś wypływa z Aten do Egiptu. Dariusz Kotala cztery i pół roku przygotowywał się do tego momentu. Od zera nauczył się wiosłowania i nawigowania łodzią. Spędził wiele dni trenując na Bałtyku, mierząc się siłami natury i własną słabością. Przeżył pierwszy sztorm i długie godziny samotności.

Startuje dziś wieczorem (25 czerwca) z portu Pireus. W ciągu miesiąca zamierza przepłynąć morze Śródziemne na łodzi wiosłowej. Cel pierwszego etapu to Aleksandria w Egipcie. Do przebycia ma około 1-1,2 tys. kilometrów. Planuje dwa krótkie przystanki na wyspach Hydra i Kreta.

Swą łódź nazwał "Złotoryjanka", choć z powodów formalnych przed wyruszeniem na morze Śródziemne musiał zarejestrować ją pod inną nazwą, "Small and Mighty" ("Mała i Waleczna").

Wyprawę Dariusza Kotali wspierają miasto Złotoryja oraz , produkująca maszyny dla górnictwa spółka Mine Master z Wilkowa, i złotoryjska fabryka bombek Vitbis. Sponsorem podróży Dariusza
Idź do oryginalnego materiału