Zginął przy ołtarzu. W Luboniu otwarto wystawę o ks. Stanisławie Streichu – męczenniku i bohaterze wiary

7 godzin temu

Wernisaż w cieniu męczeństwa

W piątek, 23 maja, parafia św. Jana Bosko w Luboniu wypełniła się ciszą, skupieniem i historią – nie tą z podręczników, ale prawdziwą, bolesną i inspirującą. Biuro Edukacji Narodowej IPN zaprosiło mieszkańców, duchowieństwo i młodzież na uroczyste otwarcie wystawy „Męczennik za wiarę”, poświęconej ks. Stanisławowi Streichowi – jednemu z najbardziej poruszających świadków XX wieku.

Ekspozycja, przygotowana w przededniu jego beatyfikacji, przybliża dramatyczne losy kapłana, który 27 lutego 1938 r. zginął z rąk fanatycznego przeciwnika Kościoła. Zastrzelony podczas niedzielnej mszy dla dzieci, stał się symbolem oporu wobec przemocy i antyreligijnej ideologii – zarówno tej przedwojennej, jak i tej, która przez dekady po wojnie próbowała wymazać jego imię z pamięci narodowej.


Komiksy, kino, pamięć

Wystawie towarzyszyło uroczyste rozdanie nagród w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kadry życia. Historia księdza Stanisława Streicha”, skierowanym do uczniów. Zadanie? Przedstawić scenę z jego życia w formie krótkiego komiksu. Efekt? Wzruszające prace, które pokazały, iż duch kapłana z Żabikowa porusza kolejne pokolenia.

Po wernisażu odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Stanisław Streich – prawda i pamięć”. Ten obraz, stworzony z archiwalnych zdjęć, relacji świadków i rekonstrukcji wydarzeń, stał się kluczem do zrozumienia nie tylko dramatu tamtych dni, ale też sensu jego ofiary.


Od ciszy do beatyfikacji

Ks. Stanisław Streich – urodzony w 1902 r. w Bydgoszczy, wyświęcony w Poznaniu, a od 1932 r. proboszcz w Żabikowie – nie był człowiekiem spektakularnych gestów. Był duszpasterzem „z ludu i dla ludu”, który w czasach głodu, bezrobocia i komunistycznej agitacji stawał się dla parafian jedyną nadzieją. Zorganizował zbiórki, wspierał bezrobotnych, budował kościół.

Zginął, bo nie ustąpił. W momencie śmierci – przy ołtarzu, podczas Mszy – stał się nie tylko ofiarą, ale i świadkiem. I choć po jego pogrzebie (który przerodził się w wielką, narodową manifestację) zapadło propagandowe milczenie, pamięć o nim przetrwała. W 2017 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny, a w 2024 r. papież Franciszek uznał jego męczeństwo.


Beatyfikacja: 24 maja, Poznań

Już 24 maja 2025 r., na placu przed katedrą poznańską, ks. Stanisław Streich zostanie oficjalnie ogłoszony błogosławionym. To nie tylko duchowy akt, ale i historyczna sprawiedliwość. Jego życie to przypomnienie, iż wiara – prawdziwa wiara – bywa cicha, ale nigdy obojętna.


Wystawa dostępna w Luboniu

Ekspozycja w parafii św. Jana Bosko będzie dostępna dla odwiedzających także po uroczystości beatyfikacyjnej. To miejsce, które warto odwiedzić nie tylko z potrzeby pamięci, ale i z refleksji nad tym, czym może być odwaga – i gdzie jej dzisiaj szukać.

Idź do oryginalnego materiału