XIV sesja Rady Powiatu – ocena zasobów pomocy społecznej

5 godzin temu

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej gmina, powiat i samorząd województwa co roku przygotowują ocenę zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej, którą przedstawiają odpowiednio radzie gminy, radzie powiatu, sejmikowi województwa. Ocena ta wraz z rekomendacjami jest podstawą do planowania budżetu na rok następny.

Rada Powiatu w Ostrzeszowie Rada Powiatu w Ostrzeszowie przyjęła 23 maja – na XIV sesji.

OZPSPobierz

Określone w opracowaniu zasoby pomocy społecznej powiatu ostrzeszowskiego obejmują w szczególności infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej.

Ocena zasobów pomocy społecznej dla powiatu ostrzeszowskiego za 2024 rok została przygotowana na podstawie danych zebranych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie za pośrednictwem systemu Centralnej Aplikacji Statystycznej MRiPS. Dane z Oceny umożliwiają analizowanie i monitorowanie występowania problemów społecznych oraz planowanie działań aktywizujących jednostki samorządu terytorialnego w obszarze usług społecznych. Zawarte w niej informacje są materiałem poglądowym, mającym ułatwić władzom powiatu podejmowanie decyzji związanych z planowaniem budżetu w zakresie polityki społecznej w kolejnym roku.

We wnioskach końcowych Oceny zasobów pomocy społecznej zauważa się między innymi:
– wzrost liczby dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej,
– zwiększenie potrzeb w zakresie nowych rodzin zastępczych,
– wzrost potrzeb w zakresie pomocy psychologicznej,
– zapotrzebowanie na pomoc wytchnieniową dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi,
– zapotrzebowanie na miejsca w domach pomocy społecznej,
– wzrost liczby osób umieszczonych w DPS, okresowo kolejki do DPS-ów,
– największa grupa klientów PCPR to osoby doznające przemocy, rodziny z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, osoby z zaburzeniami psychicznymi,
– zasadność dalszej realizacji programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie oraz programu psychologiczno-terapeutycznego,
– konieczność realizowania szkoleń dla kandydatów na rodziców zastępczych.

Idź do oryginalnego materiału