Wysokie temperatury dają się we znaki. Podlubelska gmina apeluje: Nie podlewajcie trawników

2 godzin temu
Zdjęcie: Podlewanie trawnika


Utrzymujące się od kilku dni wysokie temperatury i tropikalny żar z nieba zaczynają zbierać swoje żniwo w podlubelskich gminach. Sieci wodociągowe pracują w tej chwili na granicy swoich możliwości. W związku z drastycznym wzrostem zapotrzebowania na wodę, Zakład Gospodarki Komunalnej w Niemcach skierował do mieszkańców pilny i jednoznaczny komunikat.

Woda tylko do celów bytowych

Urzędnicy oraz pracownicy spółki komunalnej apelują o maksymalnie racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą z sieci publicznej. Zwracają uwagę, iż w obecnej sytuacji hydrologicznej woda powinna być wykorzystywana wyłącznie do podstawowych celów bytowych, takich jak przygotowywanie posiłków, utrzymanie higieny osobistej czy pranie.

Władze ZGK kategorycznie proszą o powstrzymanie się od wszelkich czynności, które generują gigantyczne zużycie wody, a bez których można przetrwać falę upałów. Chodzi przede wszystkim o:

  • intensywne podlewanie przydomowych trawników,
  • podlewanie ogrodów warzywnych i kwiatowych,
  • napełnianie wodą basenów ogrodowych.

Zobacz również

Kierowca BMW wpadł w poślizg na mokrym asfalcie podczas wyprzedzania. Zderzył się z Daihatsu, te zatrzymało się na latarni

Czy Lublin to dobre miejsce do życia dla młodych rodzin?

Zabytkowy dworzec PKP Lublin Główny zmieni się nie do poznania. Kolejarze pytają mieszkańców i pasażerów o zdanie

Transport logistyczny przejedzie przez Lublin. Wojsko prosi mieszańców o jedną istotną rzecz

Ryzyko suchych kranów i spadków ciśnienia

Problem jest poważny. Masowe, jednoczesne uruchamianie zraszaczy ogrodowych w godzinach popołudniowych i wieczornych powoduje gigantyczne obciążenie lokalnych stacji uzdatniania wody.

Jak ostrzega w swoim komunikacie Zakład Gospodarki Komunalnej w Niemcach, dalszy tak wysoki i gwałtowny pobór wody może doprowadzić do drastycznego obniżenia ciśnienia w sieci, a w najczarniejszym scenariuszu – do całkowitych przerw w jej dostawie do budynków mieszkalnych.

Przerwy te mogą dotknąć zwłaszcza osoby mieszkające w wyżej położonych częściach gminy lub na końcach nitek wodociągowych. Służby proszą o solidarność sąsiedzką i zrozumienie powagi sytuacji.

Idź do oryginalnego materiału