
W Oświęcimiu rozbłysła nadzieja dzięki dziecięcej wyobraźni i sercu! Setki młodych artystów zmierzyło się z trudnym tematem życia i śmierci, tworząc niezwykłe dzieła, które poruszają do głębi. Ich prace to nie tylko kolorowe obrazy, ale także mocne przesłanie o miłości i poświęceniu, które zwyciężają choćby w obliczu największych wyzwań.
- Oświęcimskie hospicjum zaprasza na wyjątkową wystawę pełną żonkili i emocji
- Najzdolniejsi młodzi artyści z Oświęcimia i okolic nagrodzeni podczas uroczystego wernisażu
Oświęcimskie hospicjum zaprasza na wyjątkową wystawę pełną żonkili i emocji
Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” ogłosiła wyniki drugiej edycji konkursu plastycznego „Pola Nadziei 2025”. Do organizatorów wpłynęło aż 114 prac od dzieci i młodzieży z 26 placówek edukacyjnych, w tym jedna spoza Małopolski – z województwa lubuskiego. Tematem przewodnim był żonkil, symbolizujący nadzieję oraz triumf miłości nad śmiercią.
Konkurs miał za zadanie nie tylko rozwijać artystyczne talenty najmłodszych, ale przede wszystkim promować idee wolontariatu i hospicyjnej troski o drugiego człowieka. Prace oceniano w czterech grupach wiekowych, biorąc pod uwagę zgodność z tematem, oryginalność oraz walory estetyczne.
Najzdolniejsi młodzi artyści z Oświęcimia i okolic nagrodzeni podczas uroczystego wernisażu
W jury zasiedli m.in. dr Paweł Warchoł jako przewodniczący oraz przedstawiciele lokalnych władz: Sylwia Żak-Biesik z Powiatu Oświęcimskiego, Krzysztof Kania – zastępca prezydenta Oświęcimia oraz Halina Musiał – zastępca wójta gminy Oświęcim. Fundację reprezentowali dr inż. Helena Wisła oraz Krzysztof Wisła.
Laureaci zostali wyłonieni w następujących kategoriach:
- Przedszkolaki: pierwsze miejsce zdobyła Liliana Biesik z Przedszkola w Brzezince, a tuż za nią uplasowały się Maja Borowczyk (Poręba Wielka) i Marcelina Wojtaszczyk (Włosienica).
- Uczniowie klas I–IV: triumfowała Nina Chrapczyńska ze ZSP w Harmężach, a kolejne miejsca zajęli Jan Walasik (Babice) oraz Iga Tlałka (Osiek).
- Klasy V–VIII: na podium stanęły Nadia Wilczyńska z SP nr 7 im. Zofii Kossak w Oświęcimiu, Justyna Szymańska (Poręba Wielka) oraz Maja Bies (Grojec).
- Młodzież szkół ponadpodstawowych: najlepsza okazała się Elilia Płonka z PZ nr 11 w Kętach, przed Wiktorią Hrapkowicz (PZ nr 10 Kęty) i Kingą Dyrcz (PZ nr 9 Kęty).
Dodatkowo przyznano liczne wyróżnienia dla utalentowanych uczestników ze wszystkich grup wiekowych.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas wernisażu wystawy prac konkursowych 29 maja (czwartek) o godzinie w siedzibie hospicjum „Pomnik Miastu Oświęcim” przy ul. Wysokie Brzegi 4A. To doskonała okazja, by zobaczyć jak dzieci widzą świat pełen nadziei mimo trudnych tematów.
"Temat żonkila jest dla nas symbolem nieustającej walki dobra ze złem, życia ze śmiercią. Cieszymy się, iż młode pokolenie potrafi tak pięknie wyrazić te wartości" – podkreśliła dr inż. Helena Wisła, prezes Fundacji.Zachęcamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia wystawy i wsparcia inicjatywy propagującej empatię oraz wolontariat. To wydarzenie pokazuje, iż choćby najmłodsi potrafią inspirować do refleksji nad sensem życia i siłą miłości.
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu