Wielkimi krokami ku scenie – „FATOSI XVII” już niedługo w Starogardzie Gdańskim

dpsrokocin.pl 1 dzień temu

Serdecznie zapraszamy wszystkich na pierwszy dzień Festiwalu muzyczno – teatralnego FATOSI XVII, który odbędzie się o godzinie 11:00 w dniu 22.05.2025 w Starogardzkim Centrum Kultury.

Zbliżamy się do rozpoczęcia FATOSI XVII (Festiwal Artystyczny Osób Sprawnych Inaczej). Pragniemy uchylić rąbek tajemnicy i przedstawić Państwu trochę informacji o grupach teatralnych, którą wystąpią oraz tematyce, które zaprezentują na zbliżającym się już Festiwalu.

Krótko o FATOSI:

Festiwal Artystycznej Twórczości Osób Sprawnych Inaczej (FATOSI) to cykliczne wydarzenie (odbywające się co 2 lata) kulturalne organizowane od 1996 roku przez Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie. Głównym celem FESTIWALU jest promowanie integracji społecznej poprzez sztukę. Dzień muzyki oraz teatru to prezentacja talentów osób z niepełnosprawnościami.

Dom Pomocy Społecznej w Machowinie

Grupa teatralna: „Wizja” przedstawi sztukę „Po drugiej stronie lustra” (Pantomima)

Tematyka spektaklu: Spektakl pt. ,,Po drugiej stronie lustra” (pantomima z elementami tańca) mówi o niemocy twórczej głównego bohatera, który jest poetą. Spotykamy tu poetę, który próbuje dalej pisać swoje dzieło, ale nie do końca jest zadowolony z rezultatu procesu twórczego. W pewnym momencie udaje mu się „stworzyć” dwie postacie, które znikają jednak w otchłani niemocy – symbolizuje ją tytułowe lustro i dziwny stwór znaj­dujący się po jego drugiej stronie lustra. Poeta próbując wy­dostać stworzone przez siebie osoby, sam traci swój talent. Czy go odzyska?

Informacje o grupie: Grupa teatralna „Wizja” działa od ponad 30 lat, wystawia zarówno przedstawienia kabaretowe jak i dramatyczne. Kiedyś nosiła nazwę „Kubuś”. W 2019 r. grupa zmieniła nazwę na „Wizja”. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Między in­nymi występowała ze swoimi spektaklami na przeglądach twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, festi­walach twórczości artystycznej osób sprawnych inaczej, w zaprzyjaźnionych instytucjach, a także imprezach inte­gracyjnych.

Dom Pomocy Społecznej Leśny w Zaskoczynie

Grupa teatralna: „Aplauz” przedstawi sztukę „Dobro powraca” (Pantomima)

Tematyka spektaklu: Współczesny człowiek w pogoni za karierą i popłochem dnia traci najważniejsze wartości jakim jest dobro i spojrzenie na drugiego człowieka.

Dom Pomocy Społecznej w Damaszce

Grupa teatralna: „Dżentelmeni” przedstawi sztukę „Mam talent – spełniam marzenia” (Komedia obyczajowa)

Tematyka spektaklu: Spektakl teatralny jest formą przeglądu talentów. Mieszkańców Domu Pomocy, którzy zgłosili się do udziału w programie pragną pokazać się z jak najlepszej strony i poddają się ocenie jury. Gwiazda programu próbuję za wszelką cenę zabłysnąć ale….. Każdy z uczestników pragnie wykorzystać swoje 5 minut najlepiej jak potrafi.

Informacje o grupie: Grupa ma na swoim koncie kilka występów teatralnych. W śród członków zespołu trzech mieszkańców to pisarze. Tym razem do spektaklu poproszono o wsparcie wyjątkową kobietę, która przez wiele lat śpiewała w zespole „Big Band”. Grupa artystyczno – wokalna zaczęła się od dnia w którym zespół BIG BAND zakończył swoją działalność. W ramach integracji społecznej do udziału w każdym odgrywanym spektaklu biorą udział zaproszeni przez grupę opiekunowie.

Dom Pomocy Społecznej w Stanisławiu

Grupa teatralna: „Stanisławki” przedstawi sztukę „Dirty Dancing” (Musical)

Tematyka spektaklu: Musical miłosny z opracowaniem tanecznym, z odrobiną rywalizacji. Akcja dzieje się w ośrodku wypoczynkowym, w którym odbywa się kurs tańca.

Informacje o grupie: Grupa muzyczno-teatralna „Stanisławki” to wieloletnia tradycja Domu Pomocy Społecznej w Stanisławiu. Przez lata mieszkanki zdobywały niezliczoną ilość nagród na przeglądach i konkursach artystycznych. Lubią śpiewać i występować na scenach teatralnej. Sztuka jest dla nich formą terapii, w której w trakcie występów mogą wyrazić emocje i przekazać je publiczności.

Dom Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim

Grupa teatralna: „Chłopaki z Alei” przedstawi sztukę „Za szybą” (Pantomima)

Tematyka spektaklu: Ukazanie problemu znieczulicy wobec osób niepełnosprawnych. Pokazanie prawidłowych wartości, ukazanie świata, w którym każdy zasługuje na szacunek i uwagę.

Informacje o grupie: „Chłopaki z Alei” to grupa artystyczna, która powstała spontanicznie na potrzeby Festiwalu FATOSI. Przygotowania to czas wytężonej pracy ale też zabawy i uśmiechu. Starają się podejmować ważne społeczne tematy. Tym razem tolerancja jest motywem przewodnim przedstawienia.

Dom Pomocy Społecznej w Szpęgawsku

Grupa teatralna: „Amytokto” przedstawi sztukę „Wrażliwość” (Musical)

Tematyka spektaklu: Grupa istnieje od listopada 2024 roku, a samo przedstawienie inspirowane będzie piosenkami Marka Grechuty.

Dom Pomocy Społecznej Orunia

Grupa teatralna: „Kworce” przedstawi sztukę „Teatr lalek” (Pantomima)

Tematyka spektaklu: Wiele mamy opowieści o tym, iż czasach trudnych, pełnych niepokoju, opiekę nad naszym krajem i jego ludnością sprawuje Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, główna patronka i opiekunka naszego narodu. Niewielu jednak wie (choć wiedza ta jest szeroko rozpowszechniona w naszych legendach), iż nie tylko siły światła sprawują opiekę nad naszym krajem. W obronie Polski po tej samej stronie od zawsze stawały siły światła i mroku. Przedstawicielem tych ostatnich jest np. diabeł Boruta, ale nie jest on jedyny… Po całym kraju rozsiane są pomniejsze siły, sprawujące opiekę nad swoimi „małymi ojczyznami”, wspólne działające dla dobra narodu. Spektakl opowiada o jednej z takich sił. „Legenda Strażnika Bramy Wyżynnej”, jest drugim z planowanych pięciu spektakli realizowanych w ramach cyklu „Gdańskie Legendy o Zmierzchu” Domu Pomocy Społecznej „Orunia”. Spektakl przedstawia legendę strażnika Bramy Wyżynnej w Gdańsku, ujętą w rymy i ożywioną przy pomocy muzyki, odegraną przy pomocy pantomimy połączonej z teatrem lalek.

Główną ideą cyklu spektakli „Gdańskie Legendy o Zmierzchu” jest promocja rodzimej kultury. Przede wszystkim jednak – sztuki osób z niepełnosprawnością, ich niepowtarzalnych talentów. Nasze spektakle mają za zadanie podkreślenie mocnych stron naszych Mieszkańców w taki sposób, aby z punktu widzenia odbiorcy na pierwszym miejscu stała sztuka – talenty naszych Mieszkańców, a nie ich niepełnosprawność.

Informacje o grupie: Grupa teatralna „Kworce” powstała w 1996 roku. Członkami grupy teatralnej są osoby z niepełnosprawnością intelektualną – Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Orunia”.
Zespół występował na festiwalach „Pozapozy” i „FATOSI” oraz przeglądach teatralnych „Masska” i Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Wspaniałych. Grupa teatralna zdobywała nagrody i wyróżnienia. W swoim repertuarze ma kilka przedstawień, między innymi: „Przemiany a człowiek”, „Tylko miłość”, „Telewizyjna przygoda Andrusia Telemaniaka”, „Draka w kawiarence Sułtan”, „Mały Książę i Róża”, „Osiołkowi nie podano”, „Legenda o Annie i Jakubie”, przedstawienia jasełkowe.

W roku 2010 grupa teatralna Kworce na Festiwalu „Pozapozy” za przedstawienie „Zrozumieć miłość” otrzymała pierwsze miejsce w kategorii teatralnej. W roku 2011 przedstawieniem „Telewizyjna przygoda Andrusia Telemaniaka” zdobyła drugą nagrodę w kategorii teatralnej Festiwalu „Pozapozy”. W kolejnych latach za przedstawienia „Muzaki i Drzemacze” i „Draka w kawiarence Sułtan” otrzymała wyróżnienia. „Historia Kworca Kabana – jak uwolniłem wyobraźnię” została nagrodzona pierwszymi nagrodami na festiwalu „PozaPozy” w roku 2014, a na festiwalu „FATOSI” w roku 2016. Za przedstawienie „Legenda o Annie i Jakubie” grupa teatralna „Kworce” w roku 2022 uzyskała pierwsze miejsce na poziomie regionalnym festiwalu „Albertiana”. W roku 2023 przedstawienie uzyskało drugie miejsce na Festiwalu „Pozapozy” w kategorii teatralnej. Opiekę nad grupą „ Kworce” sprawują terapeuci Domu Pomocy Społecznej „Orunia” Marta Emilia Gałuszka (scenariusz i reżyseria), Adrian Zasada (muzyka i reżyseria), Edyta Mycio.

Dom Pomocy Społecznej La Guardia (Rokocin)

Grupa teatralna: „AA” przedstawi sztukę „Naprzeciw przeciwnościom” (Pantomima)

Tematyka spektaklu: Próba przedstawienia sytuacji, w której w tej chwili znajduje się aktualnie grupa.

Informacje o grupie: Aktorami zespołu są mieszkańcy DPS La Guardia i DPS Niezapominajka. Występują od wielu lat na Festiwalu „FATOSI”. Trzy razy wystąpili również na Festiwalu „Masska” w Sopocie.

Dom Pomocy Społecznej w Rokocinie

Grupa teatralna: „A może Bolek” przedstawi sztukę „A miało być tak pięknie” (Pantomima – teatr cieni)

Tematyka spektaklu: Teatr cieni z pantomimą. Krótka opowieść o dziejach świata. Jest to krótka historia o tym jak to Bóg stworzył świat, który zapowiadał się tak pięknie a potem tak bardzo się wszystko zepsuło. Jednak zawsze na końcu pojawia się nadzieja i refleksja nad tym czy zmiany są jeszcze możliwe.

Informacje o grupie: Grupa „A może Bolek” działa już ponad 20 lat i na swoim koncie posiada przedstawienia o różnej tematyce. Lubimy się bawić komedią, ale też zahaczamy o tematy trudne , bolesne i skłaniające do refleksji.

W jury zasiądą: Pan Jacek Spica, Pani Ilona Ilnicka Narloch, Pani Weronika Stańczak

Siedemnasty Festiwal odbędzie się na Sali Widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 3, w Starogardzie Gdańskim. Impreza będzie trwała dwa dni, a rozpocznie się tzw. Dniem Teatru, który startuje w czwartek (22.05.2025) o godzinie 11:00, oraz Dzień Muzyki, który rozpoczyna się również o godzinie 11:00 w piątek (23.05.2025). Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz prac, wykonanych przez mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

Niżej plakat wydarzenia:
Idź do oryginalnego materiału