Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2025 w Czarnkowie

czarnkow.pl 3 miesięcy temu


Trudno wyobrazić sobie początek roku bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Swoją popularność i sukces zawdzięcza wyjątkowemu przesłaniu, które przynajmniej w tym dniu staje się bliskie wielu Polakom. Akcja od ponad 30 lat dzięki swojej idei, szczytnym celom i oddanym wolontariuszom dociera praktycznie do wszystkich zakątków naszego kraju, a iż naszym rodakom nie jest obojętny los potrzebujących, to i efekty zbiórki każdego roku są imponujące.

Kolejnym edycjom akcji towarzyszy przewodni temat oraz plan zakupu sprzętu medycznego. Tegoroczna zbiórka odbyła się pod hasłem "Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej" i przeznaczona będzie na zakup sprzętu dla 18 oddziałów dziecięcych, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej oraz 4 zakładów patomorfologii. Czarnkowski sztab Orkiestry objął swym zasięgiem również okoliczne miejscowości, a ich wpłaty w znacznym stopniu zasiliły konto tego Finału. W niedzielny wieczór zebrana kwota zbliżała się do 150 tysięcy złotych, ale prawdopodobnie ostateczna suma będzie wyższa i poznamy ją za kilka dni, po oficjalnym jej przeliczeniu. W działania czarnkowskiego sztabu włączyło się 230 wolontariuszy, którzy pojawili się w Połajewie, Lubaszu, Romanowie, Jędrzejewie (w gminie Czarnków), Gębicach, Sarbi, Młynkowie, Boruszynie, Kruszewie i Czarnkowie. Dzięki pomocy szkół, ich dyrektorów, nauczycieli i uczniów we wszystkich okolicznych miejscowościach, choćby tych najmniejszych, można było spotkać specjalnie oznakowanych wolontariuszy. Zbiórka, jak zwykle, trwała od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia. Jednym z ważniejszych wydarzeń tego dnia w Czarnkowie był finałowy koncert w Czarnkowskim Domu Kultury, który tym razem był w większości popisem zdolności wokalnych oraz instrumentalnych młodych ludzi. Wszystko rozpoczęły utalentowane wokalistki ze Studia Piosenki Miejskiego Centrum Kultury: Gabriela Zięba oraz Julia Gmyrek. Potem na scenie pojawił się duet gitarowy "Dwie krople muzyki", który tworzą siostry Karolina i Magdalena Kapral. interesujące interpretacje wokalno - instrumentalne zaprezentowali kolejni artyści, czyli uczestnicy warsztatów gitarowych prowadzonych w Czarnkowskim Domu Kultury przez Zbyszka Rolniczaka oraz zespół wokalny "Zarys" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie. Całość koncertu zakończył wyjątkowy męski duet Jakub Palczak grający na instrumentach klawiszowych oraz wokalista Kamil Januszkiewicz, którzy przenieśli widzów w świat wielkich przebojów polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.

Część muzyczną w Czarnkowskim Domu Kultury uzupełniło kilka ciekawych wydarzeń towarzyszących. Na młodszych i starszych czekała specjalna ścianka do zdjęć oraz fotobudka, amatorzy słodkich wypieków i deserów mogli zaspokoić swój apetyt w kawiarence, gdzie czekało mnóstwo słodkości przygotowanych i serwowanych przez radnych naszego miasta skupionych w klubie "Jeden Czarnków". Specjalne stoiska przygotowały: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Powiatowa Policji oraz Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. Tę część uzupełniło stoisko przygotowane przez Edukację Lubasz, które promowało akcję poświęconą transplantacji.
Wszystkie te działania zakończyły się przed godziną 19.00, a uczestnicy przenieśli się na plac Wolności, gdzie odbyło się tradycyjne "Światełko do nieba". I właśnie tutaj, w nieco innej scenerii, rozpoczęła się licytacja, która każdego roku przyciąga sporo mieszkańców Ziemi Nadnoteckiej. Tym bardziej, iż nie zabrakło ciekawych przedmiotów i prezentów przekazanych na rzecz finału przez osoby prywatne, instytucje, firmy i centralę WOŚP. Dodatkową atrakcją tego spotkania była grochówka i specjalna zimowa herbata przygotowane i serwowane przez uczniów i nauczycieli Edukacji Lubasz. Tuż po godzinie 20.00 rozbłysło "Światełko do nieba", które tym razem w postaci pochodni i "zimnych ogni" zwieńczyło ten wyjątkowy dzień w Czarnkowie, a przy jego przygotowaniu pomógł 4. Czarnkowski Szczep Harcerski "Borowi".

Na koniec kilka informacji o innych wydarzeniach, które zostały zorganizowane okazji 33. Finału WOŚP w Czarnkowie i okolicach. W tym miejscu warto wspomnieć o czarnkowskim Kole Wędkarskim "Spławik", które w trakcie swoich niedzielnych zawodów ponownie przeprowadziło zbiórkę wśród uczestników tego spotkania oraz o turnieju siatkarskim (szersze relacje na stronie 12). Po raz piąty na trasę rowerową wyruszyli również członkowie Rowerowej Sekcji Turystycznej, którzy pokonali ponad 60 kilometrów odwiedzając 13 okolicznych miejscowości, gdzie podczas kwestowania często byli życzliwie przyjmowani herbatą, ciastem, bigosem i zupą. Po raz drugi pod flagą WOŚP do lubaskiego jeziora weszli członkowie i sympatycy grupy "Lubaskie morsy". Wolontariuszy w Czarnkowie wsparły także kawiarnia "Kofeina", kawiarnia "Melanż Cafe", "China Bar" oraz Cripsy Chicken "Mafia" zapraszając na ciepłe posiłki. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała Agencja Ochrony "Combat".

Na koniec specjalne podziękowanie dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób wsparli działania czarnkowskiego sztabu oraz dla pracowników Miejskiego Centrum Kultury za poświęcony czas, dobre serce i życzliwość.
Paweł Zajda
szef sztabu WOŚP w Czarnkowie

więcej informacji oraz pełna relacja fotograficzna na stronie:
https://mck.czarnkow.pl/aktualnosci/wielka-orkiestra-swiatecznej-pomocy-2025.html

Idź do oryginalnego materiału