Wielka Gala Jubileuszowa Filharmonii Śląskiej w Spodku. Tysiąc artystów na jednej scenie!

6 godzin temu

To będzie jedno z największych wydarzeń muzycznych w historii Katowic. W sobotę, 24 maja 2025 roku o godz. 18:00, Spodek zamieni się w gigantyczną salę koncertową. Filharmonia Śląska uczci swoje 80-lecie Wielką Galą Jubileuszową – widowiskiem, które połączy muzykę klasyczną z industrialnym brzmieniem Śląska i technologicznymi wizualizacjami.

Kilar Industrialnie – muzyka z serca przemysłowego Śląska

Wieczór otworzy część zatytułowana „Kilar Industrialnie” – unikalny projekt muzyczny oparty na twórczości Wojciecha Kilara. To odważne połączenie symfonicznego brzmienia z odgłosami śląskich maszyn górniczych, hut i zakładów przemysłowych. Prawdziwe maszyny staną się instrumentami – ich rytm, dźwięk i energia będą towarzyszyć muzyce jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku.

Na scenie zabrzmią znane motywy filmowe z takich dzieł jak „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Sól ziemi czarnej” i „Orawa”. II Koncert fortepianowy Kilara wykona znakomity pianista Piotr Sałajczyk. Wyjątkowym elementem będzie też utwór „Sinfonia industrialna” Adama Wesołowskiego – dyrektora Filharmonii Śląskiej, który współtworzy ideę tego multimedialnego show.

Symfonia Tysiąca Mahlera – muzyczne uniwersum w sercu Katowic

Punktem kulminacyjnym Gali będzie wykonanie VIII Symfonii Es-dur Gustava Mahlera, zwanej „Symfonią Tysiąca”. To jedno z najbardziej monumentalnych dzieł w historii muzyki, wymagające setek wykonawców – orkiestry, chórów i solistów. W Spodku utwór zabrzmi po raz pierwszy w Polsce w oryginalnej, pełnej obsadzie.

Na scenie pojawi się ponad 1000 artystów: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta, ośmiu światowej klasy solistów, Chór Filharmonii Śląskiej oraz chóry z całego województwa śląskiego. Potęga tego wykonania sprawi, iż Spodek – ikona Katowic – zamieni się w muzyczne uniwersum.

80 lat Filharmonii Śląskiej – historia, pasja i przyszłość

Filharmonia Śląska świętuje 80 lat działalności. Od 1945 roku jest jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce. Dzięki zaangażowaniu wybitnych dyrygentów, oraz konsekwentnemu rozwojowi, Filharmonia stała się miejscem otwartym na muzykę symfoniczną, kameralną, chóralną i edukacyjną. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Katowicach, organizuje prestiżowe festiwale i konkursy, w tym Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Idź do oryginalnego materiału