Dziś w Tarnowie odbyły się uroczystości upamiętniające 177. rocznicę wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter, podkreślając wieloletnie więzi polsko-węgierskie oraz rolę Tarnowa jako miasta szczególnie związanego z historią powstania 1848 roku.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Świętej Rodziny, odprawiona w intencji bohaterów polsko-węgierskich, którzy zapisali się na kartach historii Tarnowa. Następnie uczestnicy wyruszyli w spacer węgierskim szlakiem, odwiedzając m.in. Bramę Seklerską, kamienicę, w której urodził się generał Józef Bem, tarnowski rynek oraz pomnik generała Bema. Przywołano także postać Norberta Lippóczego – Węgra, który przez lata był związany z miastem i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa. Spacer zakończył się w Parku Strzeleckim.
Kolejnym punktem obchodów była uroczystość przy Mauzoleum generała Józefa Bema. Podczas oficjalnych wystąpień prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny podkreślił, jak ważna jest wspólna historia Polaków i Węgrów. – Spotykamy się tu nieprzypadkowo z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, iż zjednoczyły się dwa narody – polski i węgierski. Pamiętamy o tym co roku w tym miejscu, w najbardziej węgierskim mieście w Polsce. Pamiętamy o tym dlatego, iż mamy wspólnego bohatera, iż nasza historia się łączyła – mówił prezydent.
Z kolei Tibor Gerencsér, konsul generalny Węgier, zaznaczył, iż przyjaźń polsko-węgierska to wartość, którą należy pielęgnować. – Dzisiaj pamiętamy także o naszych przyjaciołach, o tych, którzy w biedzie byli z nami. Nie tylko mówimy o generale Bemie. W Tarnowie od lat pielęgnujemy przyjaźń polsko-węgierską ponad podziałami – powiedział konsul.
W uroczystościach wzięli udział także Márta Ritecz-Sekulic, konsul Węgier w Krakowie wraz z przedstawicielami konsulatu, reprezentanci Stowarzyszenia im. Bálinta Balassiego w Krakowie oraz artyści z Teatru im. Sándora Petőfego w Veszprém – partnerskiego miasta Tarnowa.
Obchody zwieńczył wieczór operetkowy w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Lippóczy’ego. Węgierscy artyści zabrali tarnowską publiczność w muzyczną podróż, prezentując na scenie klasyczne dzieła operetkowe.
Uroczystości w Tarnowie po raz kolejny pokazały, iż pamięć o Węgierskiej Wiośnie Ludów oraz więzi łączące oba narody są przez cały czas żywe i kultywowane z należytą troską.