W Stalowej Woli zasadzono Dęby Pamięci. Upamiętniono m.in. bohatera ze Świlczy

1 dzień temu

Wydaje się, iż rozpoczynając niniejszy artykuł, warto przede wszystkim wspomnieć kilka słów o samym wojskowym. Był on bowiem człowiekiem o wielu zainteresowaniach.

Kim był kpt. Kirchner?

Tadeusz Kirchner urodził się 7 maja 1891 r. w Chwałowicach Był kapitanem saperów Wojska Polskiego. W trakcie swojej służby brał on udział w walkach polsko-bolszewickich.

Jednocześnie jednak był on też wybitnym lekkoatletą, czterokrotnym medalistą mistrzostw Polski w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych, takich jak skok wzwyż, rzut oszczepem, pchnięcie kulą i rzut dyskiem. Jego największym sportowym sukcesem było zdobycie złotego medalu w skoku wzwyż podczas pierwszych Mistrzostw Polski w lekkoatletyce w 1920 r. w Lwowie.

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Po wybuchu II wojny światowej, kpt. Kirchner został aresztowany przez Sowietów i osadzony w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 r., podobnie jak ponad 20 tys. innych polskich obywateli, padł ofiarą zbrodni katyńskiej. w tej chwili jego szczątki znajdują się w bezimiennej mogile na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

W 2007 r. został pośmiertnie awansowany na stopień majora.

Posadzenie Dębu

W poniedziałkowej uroczystości zasadzenia Dębu Pamięci poświęconego kpt. Tadeuszowi Kirchnerowi uczestniczyła jego prawnuczka Jolanta Kirchner, mieszkająca na co dzień w Wielkiej Brytanii. Pracuje ona w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Pani Jolanta, reprezentująca kolejne pokolenie rodziny, aktywnie interesuje się historią Polski i jej bohaterów. Dzień po uroczystości, 29 kwietnia, potomkini wojskowego podzieliła się historią rodziny Kirchnerów ze społecznością uczniów Szkoły Podstawowej w Mrowli.

W ceremonii zasadzenia Dębów uczestniczyli także przedstawiciele samorządu gminy Świlcza, w tym wójt Dawid Homa oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Świlczy Artur Szary. Obydwaj swoją obecnością w Stalowej Woli starali się podkreślić lokalne znaczenie pamięci o kpt. Kirchnerze.

Świlcza pamięta

W gminie Świlcza kpt. Kirchner jest pamiętany nie tylko jako bohater narodowy, ale także jako postać związana z lokalną historią i sportem. To właśnie w kościele w Świlczy, Tadeusz Kirchner i jego starsza siostra Józefina zostali ochrzczeni 1891 r. Dodatkowo, domem rodzinnym Kirchnerów był dwór w sąsiedniej Woliczce, w parafii Świlcza.

fot. Katarzyna Zdonek/Gmina Świlcza

Na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica grobowa, w której spoczęli rodzice kpt. Kirchnera - Franciszek i Maria, a także jego siostra będąca znaną malarką. W 2018 r. na frontowej ścianie tej kaplicy ufundowana została tablica ku czci wojskowego.

Co więcej, każdego roku w Świlczy odbywa się impreza o nazwie „Bieg Ulicami Świlczy. Memoriał kpt. Tadeusza Kirchnera”, który łączy sportową rywalizację z patriotycznym upamiętnieniem bohatera

Idź do oryginalnego materiału