Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk odebrał w Wilnie certyfikat potwierdzający, iż stolica Dolnego Śląska realizuje cele w ramach udziału w „Misji Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast”. Wrocław jako jeden z pięciu polskich ośrodków od 2022 uczestniczy w wyjątkowym unijnym projekcie. Jego celem jest wsparcie i promocja stu europejskich miast w ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 roku jak również przekształcenie tych ośrodków w centra eksperymentu i innowacji.
Wrocław w 2022 roku został zakwalifikowany do grona stu europejskich miast w ramach inicjatywy „Misja Neutralnych dla Klimatu i Inteligentnych Miast ”. Zakwalifikowały się również Warszawa, Kraków, Łódź i Rzeszów.
- Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Wiemy to we Wrocławiu, gdzie widzimy skutki krótko i długookresowe. Odbetonowujemy miasto, zamieniamy place takie jak Nowy Targ czy przy Centrum Historii Zajezdnia w tereny zielone, obsadzamy arterie drzewami, prowadzimy program retencji wody, ale też przygotowujemy się na to, iż powodzie tysiąclecia… zdarzają się nam co dziesięć lat. Takie elementy jak globalne ocieplenie czy ekstremalne zjawiska pogodowe są już odczuwalne także na poziomie miasta. Dążenie do neutralności klimatycznej to odpowiedź na te zagrożenia, ale też realna poprawa jakości życia mieszkańców. To, iż znaleźliśmy się wśród tych stu miast to dla nas wyzwanie. Ale chętnie się go podejmujemy - mówi Jacek Sutryk.
Miasta, które opracują tzw. Miejskie Kontrakty Klimatyczne, będą mogły liczyć na preferencje podczas konkursów o środki unijne oraz doradztwo międzynarodowych ekspertów. Pomogą oni m.in. w znalezieniu modelu finansowania działań na rzecz klimatu.
Miejski Kontrakt Klimatyczny we Wrocławiu nie tylko opisuje skalę emisji gazów cieplarnianych w mieście, ale przypisuje je do konkretnych sektorów i emitentów, co pozwoliło na opracowanie scenariuszy redukcji emisji.
To miasta są kluczem do walki ze zmianami klimatu w Europie. Choć zajmują tylko 4% powierzchni Unii Europejskiej, mieszka w nich aż 75% jej obywateli. To właśnie one odpowiadają za ponad 70% emisji dwutlenku węgla.
Wrocław zadeklarował osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Teraz przyspiesza ten proces i zaprezentował scenariusz, jak do 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych aż o 80%.
Inwentaryzacja emisji wykazała, iż aż 55% emisji pochodzi z budynków. W odpowiedzi, miasto stawia na szeroko zakrojoną termomodernizację.