Początek maja w Polsce to czas wyjątkowy. Kiedy przyroda rozkwita, a słońce już ostro w tym roku przypieka, my Polacy zatrzymujemy się na chwilę, by oddać hołd historii i wartościom, które nas ukształtowały. Trzy pierwsze dni maja to święta narodowe z obowiązkowym grillem w tle – bo jak świętować, to na całego!
1 maja obchodzimy Święto Pracy. Choć ma ono korzenie w amerykańskich protestach robotniczych z XIX wieku, to w Polsce zyskało charakter niemal symboliczny, zwłaszcza w czasach PRL-u, kiedy pochody pierwszomajowe były niemal obowiązkiem. Dziś nie maszerujemy już z czerwonymi sztandarami, ale przez cały czas mamy wolne. To dzień, by przypomnieć sobie o szacunku dla pracy i pracownika, choć nie ukrywajmy — dla wielu to po prostu świetny pretekst, by rozpocząć długi majowy weekend.
W Polsce obchodzono je już od 1890 roku, zanim jeszcze powstała niepodległa II Rzeczpospolita! W czasach PRL-u pierwszomajowe pochody były tak ważne, iż nieobecność mogła choćby zaszkodzić karierze zawodowej.
2 maja to Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To stosunkowo młode święto, bo ustanowione dopiero w 2004 roku. To dzień, kiedy nasze biało-czerwone flagi pojawiają się na balkonach, masztach i w sercach. W tym dniu obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, wspominając tych, którzy, choć rozsiani po świecie, przez cały czas czują się częścią naszej wspólnoty. 2 maja jest jak pomost — między pracą a wolnością, między domem a emigracją, między codziennością a patriotyzmem.
Ciekawostka: wybrano 2 maja dlatego, iż w PRL po pierwszomajowych pochodach kazano gwałtownie zdejmować flagi (żeby nie były użyte 3 maja podczas nieoficjalnych obchodów konstytucji!). Dziś świętujemy flagę właśnie 2 maja, trochę na przekór tamtym czasom.
3 maja to prawdziwa perła w koronie — Święto Konstytucji 3 Maja. Upamiętniamy uchwalenie w 1791 roku pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. To dowód, iż Polacy, choćby w trudnych czasach, potrafili marzyć o nowoczesnym, sprawiedliwym państwie. Święto 3 Maja przypomina nam, iż wolność i demokracja to wartości, o które warto walczyć i które trzeba pielęgnować każdego dnia.
Konstytucja z 1791 roku była tak nowatorska, iż inne kraje Europy patrzyły na Polskę z uznaniem… i lekkim strachem. Reformy zawarte w konstytucji miały uratować kraj przed upadkiem. Niestety, Polska została rozebrana przez sąsiadów, ale duch tej konstytucji przetrwał i dodawał Polakom sił w trudnych czasach.
Ale majowa aura i świąteczny nastrój nie są wyłącznie polską specjalnością. Na świecie również obchodzone są inne, czasem bardzo nietypowe święta. Na przykład 2 maja to także… Światowy Dzień Tuńczyka ustanowiony przez ONZ. To istotny dzień dla wszystkich, którym leży na sercu ochrona zasobów oceanicznych. Co prawda tuńczyk na grillu to kusząca opcja, ale może w ten dzień lepiej pozwolić mu spokojnie pływać.
Dzień Tuńczyka powstał po to, by przypominać światu, iż tuńczyki są coraz bardziej zagrożone wyginięciem. Organizuje się tego dnia kampanie, żeby ludzie jedli ich mniej albo bardziej odpowiedzialnie wybierali ryby.
Jeśli zaś szukasz czegoś bardziej uroczego — Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada. Szkoda! Bo wyobraźmy sobie tylko, jak cudownie byłoby w czasie majówki świętować przytulanie misiów między kiełbaską a pieczonym ziemniakiem…
Tak czy inaczej, trzymajmy się jednej zasady: czy to tuńczyk, flaga, czy Konstytucja — majówka to idealny moment, by trochę zwolnić, uśmiechnąć się do sąsiada, wywiesić flagę i poczuć dumę z tego, kim jesteśmy.
Fot. CMZJMZ