Trzy dekady budowania domu dla Poznaniaków: PTBS świętuje 30-lecie

5 godzin temu

22 maja 1995 roku powstało Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS), pierwsza tego typu spółka w Polsce. Jej misją było zapewnienie dobrze zaprojektowanych, dostępnych cenowo mieszkań dla osób o średnich dochodach. Pierwsze osiedle PTBS powstało przy ulicach Murawa, Hercena i Słowiańska na Winogradach. Od tego czasu spółka zrealizowała inwestycje m.in. na Wildzie, Grunwaldzie, Dębcu, Winogradach, Kobylimpolu, Strzeszynie, Naramowicach i Łacinie. Obecnie zarządza blisko 4000 mieszkaniami i ponad 100 lokalami użytkowymi.

W 2009 roku PTBS przejęło TBS Nasz Dom oraz TBS Wielkopolska, powiększając zasób o ponad 800 mieszkań.Spółka prowadzi także programy mieszkaniowe dostosowane do potrzeb różnych grup mieszkańców, takie jak „Mieszkanie dla Seniora”, „Mieszkanie dla Absolwenta” czy „Najem z dojściem do własności”. Współpracuje również z Miastem Poznań w ramach programu „POZnań – i zamieszkaj”, który zakłada budowę mieszkań wykończonych „pod klucz” i oferowanych z umiarkowanym czynszem. W jego ramach na Strzeszynie oddano już 199 lokali, a kolejne 353 są w budowie i trafią do najemców jesienią 2025 roku.

„W przyszłym roku obchodzimy 30-lecie powstania PTBS. Będziemy mogli się wtedy pochwalić wybudowaniem około 5 tys. mieszkań. Myślę, iż jest to dość znaczna liczba dla Miasta Poznania” – mówi Andrzej Konieczny, prezes zarządu PTBS.

PTBS wypełnia lukę czynszową na rynku mieszkaniowym, oferując mieszkania dla osób, które zarabiają za dużo, aby otrzymać przydział na mieszkanie komunalne, a za mało by starać się o mieszkanie na wolnym rynku. Zasób PTBS to ponad 3700 lokali, a kolejne 350 jest w budowie. Realizowane programy to: klasyczny TBS, „POZnań i zamieszkaj”, „Mieszkanie dla Absolwenta”, „Mieszkania dla Seniorów”, „Najem z dojściem do własności”.Poznan.pl+1Poznan.pl+1Poznan.pl+1Poznan.pl+1


Podsumowanie z tezą lub pytaniem otwartym:

Trzy dekady działalności PTBS to dowód na to, iż społecznie odpowiedzialne budownictwo może skutecznie odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Czy inne miasta pójdą śladem Poznania i postawią na podobne rozwiązania, by zapewnić dostępne mieszkania dla swoich obywateli?

Idź do oryginalnego materiału