Burze nadciągają. Gdzie będzie najgorzej?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dla wielu powiatów województwa łódzkiego. Alert obowiązuje w sobotę, 19 lipca 2025 roku, od godziny 13:00 do 21:00.
Burze mogą przynieść intensywne opady deszczu – miejscami do 20 mm, a lokalnie choćby do 35 mm. Dodatkowym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, osiągające prędkość do 65 km/h. Lokalnie możliwy jest także drobny grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk IMGW ocenia na 80 procent.
Ostrzeżenie obejmuje powiaty: brzeziński, kutnowski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, poddębicki, rawski, zgierski, a także miasta na prawach powiatu: Łódź i Skierniewice.
Dwa alerty hydrologiczne. Uwaga na rzeki!
To jednak nie koniec. IMGW ostrzega również przed gwałtownymi wzrostami poziomu wody na wielu rzekach w regionie i poza nim. Dwa ostrzeżenia hydrologiczne 1. stopnia obowiązują od godziny 13:00 do 23:00 w sobotę.
Pierwsze z nich dotyczy m.in. rzek Bzura, Pilica, Wisła (od Dęblina po Zbiornik Włocławek), Świder, Jeziorka oraz Górna i Dolna Narew. W związku z przewidywanymi intensywnymi opadami burzowymi, na mniejszych rzekach i w zlewniach zurbanizowanych może dojść do lokalnych podtopień. W niektórych miejscach możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.
Drugie ostrzeżenie obejmuje m.in. rzeki Warta (od Widawki do Prosny), Grabia, Ner, Rgilewka oraz Noteć i jej dopływy. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk hydrologicznych oceniono na 75 procent.
Jak się przygotować na niebezpieczne zjawiska pogodowe?
Służby apelują o zachowanie ostrożności. Podczas burz należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, w pobliżu drzew, słupów i linii energetycznych. Warto zabezpieczyć przedmioty na balkonach i posesjach, które mogą zostać porwane przez wiatr.
Nie zapominajmy również o naszych zwierzętach – należy zapewnić im schronienie w bezpiecznym miejscu. Podczas intensywnych opadów warto też śledzić komunikaty lokalnych służb oraz monitorować poziom wody w okolicy.
Sprawdź, czy zagrożenie dotyczy Twojej miejscowości
Zaleca się śledzenie na bieżąco prognoz i ostrzeżeń na stronie IMGW oraz w aplikacjach pogodowych. Osoby mieszkające w pobliżu rzek i w terenach narażonych na zalania powinny zachować szczególną ostrożność.