Teatr Polski w Poznaniu świętuje 150-lecie i zaprasza mieszkańców do współtworzenia jubileuszowej wystawy

21 godzin temu

W ramach obchodów Teatr, wspólnie z Wydawnictwem Miejskim Posnania i Wirtualnym Muzeum Historii Poznania CYRYL, przygotowuje niezwykłą wystawę, której treść stworzą sami poznaniacy. Celem jest zgromadzenie przedmiotów i opowieści dokumentujących życie teatru – nie tylko od strony oficjalnej historii instytucji, ale również tej osobistej, emocjonalnej, zapisanej w prywatnych archiwach, domowych szufladach i rodzinnych anegdotach.

– To zaproszenie do wspólnego świętowania i współtworzenia pamięci o teatrze, który przez 150 lat był obecny w życiu miasta – jako przestrzeń artystycznych wzruszeń, społecznych debat i międzyludzkich spotkań – podkreślają organizatorzy.

Zbierane są m.in. stare fotografie, afisze, programy spektakli, rekwizyty, listy, fragmenty kostiumów, a także osobiste historie i wspomnienia – zarówno widzów, jak i dawnych pracowników czy artystów związanych z Teatrem Polskim. Każdy przekazany przedmiot i każda opowieść mają szansę stać się częścią jubileuszowej wystawy, która zostanie zaprezentowana publiczności jeszcze w tym roku.

Materiały można dostarczać w wersji fizycznej (osobiście lub pocztą) do Wydawnictwa Miejskiego Posnania przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu. Zgłoszenia elektroniczne – w formie skanów lub opisów – przyjmowane są na adres: [email protected]. Do każdego zgłoszenia należy dołączyć krótką informację o przekazywanym materiale oraz wypełnioną kartę zgłoszenia, dostępną na stronach: www.wmposnania.pl, www.cyryl.poznan.pl i www.teatr-polski.pl.

Zbiórka potrwa do 31 lipca 2025 roku.

– Wierzymy, iż dzięki zaangażowaniu poznanianek i poznaniaków uda nam się stworzyć wystawę, która nie tylko przywoła piękne wspomnienia, ale również odda ducha teatru jako żywej części miejskiej tożsamości – podsumowuje dyrekcja Teatru Polskiego.

To niepowtarzalna okazja, by stać się współtwórcą opowieści o jednej z najstarszych scen w Polsce i oddać hołd wielopokoleniowej tradycji poznańskiego teatru.

Idź do oryginalnego materiału