Lista ZUM stała się kluczowym elementem programu Czyste Powietrze. Czym dokładnie jest i kiedy warto z niej skorzystać? O tym opowiadają eksperci w najnowszym odcinku „Łamigłówek energetycznych i klimatycznych”.
W najnowszym odcinku cyklu „Łamigłówki energetyczne i klimatyczne” Wioletta Dobras rozmawia z Antoniną Kaniszewską, ekspertem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tematem spotkania jest Lista ZUM, czyli lista zielonych urządzeń i materiałów.
Lista ZUM to oficjalny wykaz urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne programu Czyste Powietrze. Prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Powstała z myślą o uproszczeniu i przyspieszeniu procesu weryfikacji sprzętu, który kwalifikuje się do uzyskania dofinansowania na modernizację źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków.
Obecność urządzenia na liście gwarantuje spełnienie określonych norm efektywności energetycznej i jakości. Dla beneficjentów oznacza to pewność wyboru odpowiedniego produktu, a dla instytucji przyznających dotacje – szybszą ocenę wniosków. Choć początkowo korzystanie z Listy ZUM nie było obowiązkowe, od 2024 roku stała się ona integralną częścią programu Czyste Powietrze.
Proces dodawania urządzeń na Listę ZUM obejmuje analizę dokumentacji technicznej oraz parametrów technicznych produktu. Warto jednak pamiętać, iż sam wpis na liście nie oznacza automatycznego przyznania dotacji. Jest to jednak podstawowy krok, który należy spełnić, aby móc się o nią ubiegać.
red
źródło: energetycznyprojekt.pl
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOSiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
