Szlak Symboli Przemysłowego Radomia. Na placu Konstytucji – nieprzypadkowo – stanął karabinek MSBS Grot

mojradom.pl 2 dni temu

fot. Fabryka Broni

Radomski "Łucznik" świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. I okazało się, iż to świetna okazja, by historyczną datę uczcić poprzez umieszczenie flagowego wyroby fabryki w centralnym punkcie Radomia. Inicjatorami, jak we wszystkich poprzednich przypadkach, umieszczenia Grota w przestrzeni publicznej miasta są Sebastian Pawłowski i Maciej Stępnikowski.

Członek zarządu Fabryki Broni Daniel Wilk podkreśla, iż wybór miejsca posadowienia wyrobu "Łucznika" jest nieprzypadkowy. - Tutaj odbywa się wiele wojskowych uroczystości, to tutaj z karabinkiem reprezentacyjnym Grot żołnierze kompanii honorowej oddają hołd naszej ojczyźnie. Odlew karabinka dumnie dołącza do projektu "Symbole Radomia", a jego odsłonięcie to część obchodów naszego 100-lecia - mówił przedstawiciel "Łucznika".

- Kiedy tworzyliśmy z Sebastianem Pawłowskim ten projekt, nie sądziliśmy, iż się tak rozwinie. Cieszymy się, iż w tak ważnym dla Fabryki Broni czasie, włącza się ona w ten projekt. Znawcy tematu wiedzą, iż Łucznik" od samego początku jest obecny w tym projekcie: przy Resursie jest pistolet Vis, mamy też inne wyroby produkowane przez fabrykę: kłódkę, maszynę do szycia i do pisania oraz dwa rowery - przypomina Maciej Stępnikowski.

Nie powinno dziwić to, iż najnowszy symbol Radomia jest wyrobem produkowanym aktualnie. - Od początku chcieliśmy, żeby na szlaku były przedmioty, które produkowane w Radomiu kiedyś, ale i takie powstające do dziś. Tak było z serkiem waniliowym. I będzie z butelką piwa EL, które było wytwarzane w Browarach saskich, a dziś przecież wznowiono jego produkcję. Symbolami Radomia łączymy przeszłość z teraźniejszością - wyjaśnia Sebastian Pawłowski. Podkreśla, iż symbole Radomia są gigantyczną promocją miasta. - Wydaje mi się, iż ten obiekt, chyba największy pięknie wpisze się w trasę, którą wielu mieszkańców, ale i wielu turystów, zarówno z Polski, jak i całego świata przemierza, przyjeżdżając do Radomia - mówi.

Autorem wszystkich odlewów jest kielecki artysta Sławomir Micek.

bdb

Idź do oryginalnego materiału