Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłat renty wdowiej, która od 1 lipca pozwoli łączyć rentę rodzinną po zmarłym małżonku z własną emeryturą. Do ZUS wpłynęło już 832 tysiące wniosków, ale ponad 90 procent z nich złożyły kobiety. Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaapelowała do mężczyzn o zainteresowanie się nowym świadczeniem.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Ogromne zainteresowanie świadczeniem
Renta wdowia to nowe rozwiązanie dla wdów i wdowców posiadających prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dotychczas mogli pobierać tylko jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez siebie.
Nowe przepisy umożliwiają wybór między dwoma opcjami: otrzymywanie całej renty rodzinnej i 15 procent własnego świadczenia lub odwrotnie – pełnej emerytury i 15 procent renty rodzinnej. Rozwiązanie ma poprawić sytuację finansową osób, które straciły współmałżonka.
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdził duże zainteresowanie nowym świadczeniem. W ciągu kilku miesięcy od uruchomienia możliwości składania wniosków wpłynęło 832 tysiące aplikacji. To pokazuje skalę potrzeb w tym obszarze wśród polskich seniorów.
Większość składających wnioski to kobiety. Może to być jednak wynik demografii – kobiety żyją średnio dłużej.
Apel minister do mężczyzn
Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie na antenie RMF FM skierowała specjalny apel do mężczyzn. „Szanowni panowie, wdowcy, także wam przysługuje to świadczenie. Zachęcam do zainteresowania się tematem i wizyty w ZUS” – mówiła minister. Wprowadzenie renty wdowiej może znacząco poprawić sytuację finansową osób starszych, które straciły współmałżonka. Dotychczas musiały one wybierać między różnymi świadczeniami, często rezygnując z części należnych im pieniędzy. Nowy system pozwala na częściowe łączenie świadczeń, co może oznaczać wymierne zwiększenie miesięcznych dochodów dla setek tysięcy polskich seniorów.
Warunki uzyskania renty wdowiej
Aby ubiegać się o rentę wdowią, trzeba spełnić określone kryteria wiekowe – kobiety muszą mieć ukończone 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Dodatkowo wnioskodawca powinien mieć prawo do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
Te warunki oznaczają, iż z nowego świadczenia mogą skorzystać osoby, które są już na emeryturze lub rencie i jednocześnie mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku.
Aby otrzymać rentę wdowią już od lipca 2025 roku, wniosek na formularzu ERWD musi zostać złożony najpóźniej do 31 lipca 2025 roku. Wnioski można składać w formie papierowej bezpośrednio w ZUS lub elektronicznie przez platformy PUE lub eZUS.
Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym wpłynął wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Oznacza to, iż osoby składające wnioski w lipcu przez cały czas otrzymają świadczenie z wyrównaniem od początku miesiąca.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych intensywnie przygotowuje się do rozpoczęcia wypłat od 1 lipca. Przy tak dużej liczbie wniosków, która wynosi w tej chwili 832 tysiące – będzie to jedno z największych wdrożeń nowego świadczenia w historii polskiego systemu ubezpieczeń społecznych.