
Każdy, kto choć raz był w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu z pewnością widział górujący nad miastem szczyt, często pokryty śniegiem, z fascynującym budynkiem na szczycie. To właśnie Śnieżka – podpowiadamy, jaka to góra, jak można na nią trafić i czy jest to trudne wyzwanie!
Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów
Jeżeli interesuje Cię Śnieżka szczyt ten jest relatywnie łatwy do zdobycia, choć dla osób początkujących potrzebne jest sporo wskazówek i… kondycja. To najwyższa góra Karkonoszy i całych Sudetów – 1603 m.n.p.m. Położona na granicy Polski i Czech należy także do Korony Gór Polski, a co roku przyciąga mnóstwo fanów gór, wędrówek i widoków, bo te są wręcz zachwycające.
Słynny budynek na Śnieżce to Obserwatorium Astronomiczne, a tuż przed kopułą szczytową możesz posilić się w schronisku Dom Śląski – równie popularnym miejscu. Śnieżkę charakteryzuje absolutnie surowy klimat i dość nieprzewidywalna pogoda, a także legendarny wiatr na szczycie, który potrafi osiągać prędkość choćby do 200 km/h.
Najpopularniejsze szlaki na Śnieżkę
Na Śnieżkę można trafić na różne sposoby, niektóre z nich są także niedostępne zimą ze względu na ryzyko oślizgnięcia się wraz z nawisami czy nawet lawiną. Na szczyt możesz dostać się z różnych miejscowości, ale najpopularniejszy jest Karpacz i poniższe trasy:
- niebieski szlak przez Samotnię i Strzechę Akademicką – 9,5 kilometra, czas przejścia to około 3,5 godziny, a przewyższenia to około 823 metrów – całkiem sporo, szczególnie dla początkujących,
- czarny szlak przez Biały Jar – 6,3 kilometra do pokonania w około 3 godziny, przewyższenie to 811 metrów, jednak na krótszym dystansie – więc bardziej odczuwalne,
- czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki – 6,7 kilometra, około 4 godzin marszu, przewyższenia sięgające 810m.
Warto wspomnieć, iż najostrzejsze podejście znajduje się już na samą kopułę i szczyt, więc osoby o nieco słabszej kondycji mogą zatrzymać się już na Domu Śląskim i stamtąd podziwiać szczyt w niewielkiej odległości. Na samej górze mocno wieje i z reguły jest dużo zimniej, niż poniżej – warto o tym pamiętać.
Stopień trudności – jak się przygotować?
Śnieżka nie jest szczytem trudnym w rozumieniu technicznym, nie trzeba się tam wspinać ani mieć żadnych specjalnych umiejętności. Trzeba jednak mieć kondycję, która pozwoli Ci na pokonywanie dużych przewyższeń bez zadyszki, bo trasa jest dość długa.
Musisz mieć dobrą odzież, w tym przeciwwiatrową i przeciwdeszczową ochronę, a także porządne buty trekkingowe. Pogoda na szczycie potrafi płatać figle i musisz mieć to na uwadze. Dodatkowo przyda Ci się latarka, powerbank i wszystkie inne akcesoria przydatne w razie nieprzewidzianych wypadków.
Sprawdzaj aktualne warunki w dobrych serwisach pogodowych lub na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego i zaopatrz się w napoje i przekąski z uwzględnieniem nadwyżki. Zimą czas przejścia może być mocno wydłużony przez śnieg i lód – koniecznie zabierz ze sobą raczki! Trzymamy kciuki za udaną wycieczkę – naprawdę w