„Skarbnica rominczańskich pieśni i zwyczajów – uczymy się i uczymy innych”

12 godzin temu

Nasz projekt miał na celu edukację, popularyzację, promocję i ukazanie wartości tradycyjnych, ocalenie od zapomnienia rodzimych tradycji, dziś często już odchodzących w niepamięć. Pragnieniem naszym było także zintegrowanie środowiska lokalnego, zachęcenie do interesującego i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz rozwijania kontaktów i współpracy.

I to się chyba nam udało.

1. Poprzez zorganizowanie uroczystości jubileuszowej 40 – lecia istnienia zespołu „Romniczanie” i wydanie śpiewnika z ich pieśniami ukazaliśmy ich olbrzymi dorobek artystyczny „, prezentowany na terenie gminy Dubeninki, na obszarze powiatu, województwa warmińsko-mazurskiego oraz w różnych miejscach na terenie Polski i za granicą.

2. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w ramach pikniku „Noc świętojańska nad Bludzianką”, organizowana przez nas już po raz trzynasty. Jego ważnym elementem była promocja wydanego śpiewnika z pieśniami zespołu, które do tej pory nie były zebrane i opublikowane w osobnej publikacji. W ten sposób umożliwiliśmy naukę tradycyjnych pieśni regionu, ukazaliśmy ponadto zwyczaje nocy świętojańskiej, zaprosimy do wspólnej zabawy, tańców i śpiewów przy ognisku wspólnie z kapelami i zespołami folklorystycznymi, przypomnieliśmy pieśni te bardzo związane z regionem i te mniej związane – śpiewane przez wszystkich: biesiadne, cygańskie, ogniskowe i inne – dla dobrej zabawy. Dodatkowo, aby zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych, do wzięcia udziału w pikniku, zorganizowaliśmy dla nich konkurs na najpiękniejszy, własnoręcznie uwity wianek.

3. W świętowaniu Jubileuszu zespołu oraz odtwarzaniu zwyczajów świętojańskich wzięło ponad 200 osób, w tym dużo dzieci i młodzieży – w konkursie na najpiękniejszy wianek wzięło udział ok. 40 dzieci i ponad 10 osób dorosłych. Była to więc dobra okazja, by ukazywać, odtwarzać, dokumentować kulturę tradycyjną, która połączyła pokolenia.

4. Nasz projekt będzie kontynowany w ramach programu „Działaj lokalnie” – odbędą się spotkania warsztatowe, uczące pieśni z wydanego śpiewnika. Zachęcamy do udziału.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Dubeninki i Powiatu Gołdapskiego oraz z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Dubeninki realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny. Nasze działania wsparli też lokalne instytucje i przedsiębiorcy: Nadleśnictwo Gołdap, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej w Gołdapi, Rol-Masz Grzegorz Brzozowski, Zakład Instalacji WOD-KAN i C.O. GAL-INST Zdzisław Galiński.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc.

Idź do oryginalnego materiału