Około 600 milionów złotych przeznaczył rząd na leczenie osób chorujących na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) w 2024 roku. Programem lekowym zostało objętych 1130 pacjentów.
– Ten program umożliwia leczenie rdzeniowego zaniku mięśni trzema w tej chwili zarejestrowanymi terapiami – mówi wiceminister zdrowia Marek Kos. – Stosujemy leki już od 2019 r. w programie lekowym. Na początku nusinersen, następnie w 2022 r. wdrożyliśmy terapię genową – drogą, ale jakże skuteczną. Od tego czasu uzupełniliśmy także leczenie o kolejny preparat – rysdyplam – jako nie tyle uzupełnienie innych leków, co kolejną formę terapii.
– Prowadzimy także badania przesiewowe na SMA u noworodków – mówi konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii dziecięcej w województwie lubelskim prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk. – Możemy rozpoznać już w pierwszych dniach życia, stwierdzić, iż dziecko rozwinie objawy rdzeniowego zaniku mięśni. Dzięki temu możemy odpowiednio wcześnie zastosować leczenie, a dostępne mamy w tym momencie trzy leki, które możemy zastosować u pacjentów.
W Polsce rocznie rodzi się około 50 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Lekarze wskazują, iż ta liczba od lat jest niezmienna.
InYa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski