W niemieckim Landshut rusza w sobotę tegoroczny cykl FIM Speedway Grand Prix. Wśród stałych uczestników jest dwóch Polaków, a w kalendarzu w tym roku nie ma żadnej rundy na Kujawach i Pomorzu.
Tegoroczny cykl FIM Speedway Grand Prix 2025 składać się będzie z dziesięciu turniejów, wszystkie rozgrywane będą na Starym Kontynencie. Polska będzie gospodarzem trzech rund – pierwsza z nich już 17 maja odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie (wiemy już, iż w przyszłym roku ten obiekt wypadnie z kalendarza, bowiem w stolicy odbędzie się pod koniec sierpnia 2026 r., finał Drużynowego Pucharu Świata), a kolejne – 21 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim i 30 sierpnia we Wrocławiu.
Nowością w kalendarzu jest podwójna runda w Manchesterze (13 i 14 czerwca), a wypadł z niego po wieloletniej obecności Cardiff. Turniej w stolicy Walii z roku na rok cieszył się coraz mniejszym zainteresowaniem publiczności i stąd decyzja o tym, iż impreza na Principality Stadium (dawniej Millenium Stadium) wypadła. Inauguracyjna runda odbędzie się w sobotę, 3 maja w niemieckim Landshut, a ponadto najlepsi żużlowcy świata rywalizować będą w Pradze (Czechy), Malilli (Szwecja), Rydze (Łotwa) i Vojens (Dania), gdzie 13 września zaplanowano ostatnią rundę cyklu (poniżej przedstawiamy pełen kalendarz FIM Speedway Grand Prix na 2025 rok).
Bartosz Zmarzlik (kask biały) i Andrejs Lebedevs (żółty) są wśród stałych uczestników tegorocznego cyklu FIM Speedway Grand Prix 2025. Polak broni tytułu mistrzowskiego, jaki wywalczył przed rokiem, zaś Łotysz zapewnił sobie miejsce w elicie po zdobyciu złota w Tauron SEC 2024. | Fot. Archiwum
FIM Speedway Grand Prix 2025. Poznaliśmy zawodników z dzikimi kartami na pierwsze dwa turnieje
Promotorzy cyklu – Discovery Sports Events – ogłosili nazwiska zawodników, którzy pojadą z dzikimi kartami w pierwszych dwóch inauguracyjnych turniejach. I tak, 3 maja w Landshut z dziką kartą pojedzie Erik Riss, a zawodnikami rezerwy toru będą Kevin Wolbert i Valentin Grobauer (w przeszłości zawodnik bydgoskiej Polonii).
Polscy kibice czekali na zawodnika, który otrzyma dziką kartę na rundę w Warszawie. Przyznano ją ostatecznie reprezentantowi Pres Toruń Patrykowi Dudkowi. Popularny „Duzers” w przeszłości sięgnął po tytuł wicemistrza świata (2017), a w ubiegłym roku dwukrotnie jechał z dziką kartą. Podczas rund we Wrocławiu i w Toruniu meldował się w półfinale i oba turnieje zakończył na piątym miejscu, a jednocześnie był najlepszym zawodnikiem z dziką kartą w SGP 2024. Zawodnikami rezerwowymi będą Mateusz Cierniak i Bartłomiej Kowalski.
Patryk Dudek będzie drugim stałym rezerwowym cyklu Grand Prix, ale to właśnie „Duzers” otrzymał dziką kartę na rundę w Warszawie. W ubiegłym roku z dziką kartą pojechał w turniejach we Wrocławiu i Toruniu, dwukrotnie kończąc rywalizację na półfinale. | Fot. Archiwum
FIM Speedway Grand Prix 2025. Tylko dwóch Polaków w obsadzie tegorocznego cyklu
Najwięcej emocji wśród fanów żużla wzbudziła obsada tegorocznego cyklu, a raczej fakt, iż wśród piętnastu walczących o tytuł mistrzowski żużlowców jest tylko dwóch Polaków. To Dominik Kubera (awansował z Grand Prix Challenge) oraz pięciokrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik. W gronie stałych uczestników cyklu znalazł się także zawodnik ABRAMCZYK Polonii Bydgoszcz, Niemiec Kai Huckenbeck. On oraz Czech Jan Kvech, Australijczyk Jason Doyle i Duńczyk Mikkel Michelsen otrzymali stałe dzikie karty od Discovery Sports Events.
Duńczyk Mikkel Michelsen to jeden z czwórki zawodników, który otrzymał stałą dziką kartę na tegoroczny cykl FIM Speedway Grand Prix. Oprócz niego, stałym uczestnikiem z kraju Hamleta będzie Anders Thomsen. | Fot. Archiwum
Niespodzianką jest za to brak wśród pełnoprawnych uczestników cyklu innego Duńczyka, Leona Madsena (będzie jedynie pierwszym rezerwowym cyklu). Obok Kubery, z GP Challenge awansowali także Australijczycy Brady Kurtz i Max Fricke oraz Duńczyk Anders Thomsen, a Łotysz Andrejs Lebedevs ma miejsce po tym, jak wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Europy.
Dodajmy, iż w tym roku o stałą dziką kartę będzie trudniej, bo ich liczbę promotor cyklu zredukował do trzech, w cyklu utrzyma się najlepsza siódemka w klasyfikacji generalnej.
W tym sezonie dojdzie także do zmian w tabeli biegowej, bo o ile główna część zawodów rozgrywana będzie według formuły dwudziestobiegowej, o tyle nie będzie biegów półfinałowych, a biegi ostatniej szansy. Wzorem cyklu Tauron SEC, także i w SGP 2025, zawodnicy z pierwszego i drugiego miejsca po dwudziestu biegach bezpośrednio awansują do finału, zaś ci z miejsc 3 – 10, wystąpią w dwóch biegach ostatniej szansy, a z nich do finału awansują tylko zwycięzcy. Oznacza to, iż aż dziesięciu, a nie jak dotychczas ośmiu zawodników będzie rywalizowało dalej po fazie zasadniczej. Punktacja do klasyfikacji generalnej pozostaje bez zmian. Dodajmy, iż na pozycjach 5 i 6 w turnieju klasyfikowani będą żużlowcy, którzy zajmą drugie miejsca w wyścigach ostatniej szansy, zawodnicy z trzecich miejsc na pozycjach 7-8 itd.
Inną ze zmian będzie zwiększona liczba sprintów, które w zeszłym roku odbyły się tylko w Warszawie i Cardiff (na sztucznych torach, oba wygrał wówczas Brytyjczyk Daniel Bewley, zyskując wówczas po cztery punkty do klasyfikacji generalnej). W tym sezonie, sprinty będą także w Landshut, Manchesterze, Gorzowie i Wrocławiu, tj. na tych obiektach, gdzie nie będą rozgrywane rundy młodzieżowych SGP2 i SGP3.
FIM Speedway Grand Prix 2025. Cykl w tym roku poza województwem kujawsko-pomorskim
Tegoroczny cykl nie zawita na Kujawy i Pomorze. Bydgoszcz z roli gospodarza rundy Grand Prix wypadła po sezonie 2014 (właśnie wtedy odbył się ostatni turniej na Sportowej 2, później miejsce grodu nad Brdą zajęła Warszawa), a w tym roku najlepsi żużlowcy świata nie przyjadą także do Torunia. Ale na MotoArenie na przełomie września i października rozegrany zostanie Speedway of Nations, gdzie 30 września i 1 października zaplanowano dwa turnieje półfinałowe, 3.10. odbędzie się baraż, a 4.10. wielki finał.
FIM Speedway Grand Prix 2025. Są terminy turniejów młodzieżowych o mistrzostwo świata
Cykl FIM Speedway Grand Prix 2 składać się będzie z trzech turniejów i żaden z nich nie będzie organizowany w Polsce. Gospodarzami będą: Malilla (4 czerwca), Ryga (1 sierpnia) i Vojens (12 września). W SGP2 tytułu mistrzowskiego wywalczonego przed rokiem bronić będzie Wiktor Przyjemski.
W Danii 13 września odbędzie się także finał drugiego w historii SGP4 (Vojens), zaś jedyna runda SGP3 – 30 maja w Pradze.
FIM Speedway Grand Prix 2025 – PEŁNA LISTA UCZESTNIKÓW
1. (95) Bartosz Zmarzlik (Polska) – mistrz świata
2. (505) Robert Lambert (Wielka Brytania) – wicemistrz świata
3. (66) Fredrik Lindgren (Szwecja) – brązowy medalista SGP 2024
4. (99) Daniel Bewley (Wielka Brytania) – 4. miejsce SGP 2024
5. (54) Martin Vaculik (Słowacja) – 5. miejsce SGP 2024
6. (25) Jack Holder (Australia) – 6. miejsce SGP 2024
7. (29) Andrejs Lebedevs (Łotwa) – mistrz Europy 2024
8. (415) Dominik Kubera (Polska) – awans z GP Challenge
9. (105) Anders Thomsen (Dania) – awans z GP Challenge
10. (46) Max Fricke (Australia) – awans z GP Challenge
11. (101) Brady Kurtz (Australia) – awans z GP Challenge
12. (155) Mikkel Michelsen (Dania) – stała dzika karta
13. (744) Kai Huckenbeck (Niemcy) – stała dzika karta
14. (201) Jan Kvech (Czechy) – stała dzika karta
15. (69) Jason Doyle (Australia) – stała dzika karta
Rezerwowi cyklu: (30) Leon Madsen – Dania, (692) Patryk Dudek – Polska, (108) Tai Woffinden – Wielka Brytania, (24) Jacob Thorssell – Szwecja, (22) Luke Becker – USA, (96) Dimitri Berge – Francja, (505) Wiktor Przyjemski – Polska, (785) Nazar Parnicki – Ukraina, (999) Mathias Pollestad – Norwegia.
ŻUŻEL – FIM SPEEDWAY GRAND PRIX – KALENDARZ SEZONU 2025
1 runda – 3 maja 2025 r.: Landshut (Niemcy)
2 runda – 17 maja 2025 r.: Warszawa (Polska)
3 runda – 31 maja 2025 r.: Praga (Czechy)
4 runda – 13 czerwca 2025 r.: Manchester (Wielka Brytania)
5 runda – 14 czerwca 2025 r.: Manchester (Wielka Brytania)
6 runda – 21 czerwca 2025 r.: Gorzów Wielkopolski (Polska)
7 runda – 5 lipca 2025 r.: Malilla (Szwecja)
8 runda – 2 sierpnia 2025 r.: Ryga (Łotwa)
9 runda – 30 sierpnia 2025 r.: Wrocław (Polska)
10 runda – 13 września 2025 r.: Vojens (Dania)