Początkowo był to jedynie Tydzień Rodziny, ale ogromne zainteresowanie mieszkańców i partnerów wydarzenia sprawiło, iż dziś Poznańskie Dni Rodziny realizowane są ponad trzy tygodnie – od 11 maja do 1 czerwca.
– To czas, w którym chcemy pokazać, jak ważne jest życie rodzinne, wspólne przeżywanie, łączenie pokoleń i wspieranie się nawzajem – mówi Lidia Płatek.
Symboliczne „serce” miasta będzie miejscem inauguracji tegorocznego święta – Park Jana Pawła II zamieni się 11 maja w przestrzeń pełną rodzinnych aktywności. W godzinach 12:00–17:00 odbędą się koncerty, spektakle, warsztaty, zawody sportowe i animacje artystyczne. Nie zabraknie również stref tematycznych – dla najmłodszych dzieci, seniorów, a choćby strefy chilloutu dla rodzin z maluszkami.
– Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia organizatorka. – Będą miejsca, gdzie można spokojnie odpocząć, ale i przestrzenie pełne ruchu, śmiechu i działania.
Poznańskie Dni Rodziny to efekt współpracy dziesiątek instytucji miejskich, organizacji pozarządowych i firm prywatnych.
– Łączymy siły, by zaprezentować mieszkańcom bogatą ofertę, jaką miasto ma dla rodzin – wyjaśnia Lidia Płatek.
Wydarzenia realizowane są codziennie – w formie pikników, warsztatów, wykładów, koncertów i festynów. Część z nich wymaga wcześniejszych zapisów, zwłaszcza jeżeli liczba miejsc jest ograniczona lub potrzebne są materiały warsztatowe. Większość wydarzeń jest bezpłatna – wyjątkiem są m.in. food trucki i niektóre płatne atrakcje dostępne w promocyjnych cenach.
Wśród zaplanowanych wydarzeń warto zwrócić uwagę na:
Białą Sobotę (24 maja) – możliwość skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, połączona z aktywnościami dla dzieci.
Konferencję o wypaleniu (30–31 maja) – poświęconą przeciwdziałaniu wypaleniu w rodzinie, pracy i edukacji.
Weekend finałowy (30 maja – 1 czerwca) – moc atrakcji przygotowanych przez partnerów programu „OK Poznań” z okazji Dnia Dziecka.
Organizatorzy zachęcają mieszkańców do aktualizacji swojego statusu w programie OK Poznań – umożliwia on korzystanie ze zniżek i ofert specjalnych przygotowanych na ten wyjątkowy czas.
– W Poznańskich Dniach Rodziny chodzi o to, by świętować każdą rodzinę – niezależnie od tego, jak wygląda – podkreśla Lidia Płatek. – Chcemy, by każda osoba, niezależnie od wieku, czuła się mile widziana i znalazła coś dla siebie.
W programie m.in. warsztaty tylko dla mam, wydarzenia dedykowane dzieciom, a także propozycje skierowane do seniorów. Koncert Julii Mróz, występ „Eko z gadułek” i widowisko akrobatyczne „Gaja” to tylko niektóre z atrakcji inauguracji.
– To czas, kiedy miasto otwiera się na rodzinę. Warto skorzystać z tej oferty, bo to nie tylko zabawa, ale i okazja do wzmocnienia relacji, do wspólnego przeżywania i poznawania Poznania na nowo – mówi organizatorka.
Trzynasta edycja Poznańskich Dni Rodziny udowadnia, iż potrzeba wspólnego bycia razem nie słabnie – wręcz przeciwnie. Maj w Poznaniu zapowiada się rodzinnie, aktywnie i inspirująco.
