Organizowany przez Fundację Artystyczno-Edukacyjną Puenta festiwal zaprasza poznaniaków do refleksji nad znaczeniem dawnych wydarzeń i ich wpływem na dzisiejszą tożsamość miasta. Wydarzenia w ramach cyklu rozłożone zostały na dwa letnie miesiące i jak co roku zakończą się Świętem Bamberskim w sierpniu.
Punktem kulminacyjnym niedzielnych wydarzeń będzie wyjątkowa biesiada na moście biskupa Jordana, która rozpocznie się o godzinie 12:30. Goście zasiądą przy wspólnym stole, by spróbować „piastowskiego kapuśniaka”, czyli dania inspirowanego jadłospisem pierwszych władców Polski, przygotowanego przez restaurację Hyćka.
Wcześniej, od godz. 12:00, przewidziane są rozmowy z zaproszonymi ekspertami. Dr Agnieszka Stempin opowie o wystawie „Bolesław Chrobry – z Poznania po władzę i koronę”, a o godz. 14:00 prof. Tomasz Jurek poruszy temat kontrowersji związanych z lokalizacją historycznej koronacji. O 15:30 archeolodzy Ewa i Paweł Pawlakowie zabiorą uczestników w podróż po tajemnicach najstarszego mostu w mieście. Całość wpisuje się w szerszą inicjatywę Weekend na Szlaku Piastowskim, która promuje dziedzictwo pierwszych Piastów.
Na kolejne spotkanie w ramach festiwalu organizatorzy zapraszają już 2 sierpnia. Tego dnia będzie można zwiedzić Ostrów Tumski, wejść z przewodnikiem do Złotej Kaplicy oraz wziąć udział w warsztatach rodzinnych. Wieczorem odbędzie się otwarcie wystawy „1000 lat Dziedzictwa Poznania” oraz koncert w kościele NMP in Summo.
Finał festiwalu przypadnie na niedzielę, 3 sierpnia, kiedy to przez miasto przejdzie barwny korowód Bambrów. Na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim zaplanowano koncerty, animacje i atrakcje dla całych rodzin. Na scenie wystąpią m.in. Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, zespół ludowy oraz dobrze znane grupy muzyczne: Dixi Company i Żuki Roll z Roll Bandem.
Festiwal Tradycji Poznańskich odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.