Poszerzenie autostrady A2 pomiędzy węzłami Grodzisk Mazowiecki i Konotopa? Jest umowa

4 godzin temu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała ze spółką Strabag umowę o wartości blisko 257 mln zł na poszerzenie autostrady A2 pomiędzy węzłami Grodzisk Mazowiecki i Konotopa. Inwestycja obejmie 17,2 km trasy i stanowi część projektu poszerzenia autostrady A2 między Łodzią a Warszawą.

To pierwsza umowa z łącznie czterech zaplanowanych przez GDDKiA na poszerzenie A2 pomiędzy Łodzią a stolicą. Rozbudowa została podzielona na cztery odcinki realizacyjne. Strabag rozbuduje trzy odcinki, a Budimex jeden.

Według podpisanej w piątek umowy, na liczącym ok. 3 km odcinku pomiędzy węzłami Pruszków i Konotopa autostrada zyska czwarty pas ruchu na każdej jezdni. Na pozostałej części rozbudowywanego fragmentu kierowcy będą mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu w każdym kierunku.

Celem likwidacja "wąskiego gardła"

Głównym celem inwestycji jest likwidacja legendarnego już "wąskiego gardła" i dostosowanie drogi do ogromnego natężenia ruchu, miejscami przekraczającego 100 tys. pojazdów na dobę.

Łącznie przebudowa całej trasy pomiędzy Łodzią a Warszawą obejmie 92 km, z czego 89 km to budowa nowych pasów, a 3 km - prace w rejonie węzła Łódź Północ, które obejmą wymianę nawierzchni i modernizację oświetlenia na energooszczędne.

GDDKiA ocenia, iż rozbudowa A2 między Łodzią a Warszawą będzie jedną z najbardziej skomplikowanych inwestycji drogowych ostatnich lat.

Roboty będą prowadzone przy utrzymanym ruchu pojazdów, co wymaga opracowania szczegółowej czasowej organizacji ruchu.

Przed okres budowy dwa pasy

Aby ograniczyć utrudnienia, przez cały okres budowy kierowcy jadący zarówno w stronę Warszawy, jak i Poznania będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu.

W ramach podpisanej w piątek umowy Strabag będzie odpowiadał również za przygotowanie i utrzymanie czasowej organizacji ruchu dla wszystkich czterech odcinków rozbudowywanej A2. Przez pierwsze cztery miesiące od podpisania kontraktu prace mają być prowadzone głównie poza głównym ciągiem autostrady, aby przygotować infrastrukturę objazdową i ograniczyć późniejsze utrudnienia dla kierowców.

GDDKiA podkreśla, iż rozbudowa trasy ma znaczenie nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale również dla branży transportowej i logistycznej. W przyszłości ma ona usprawnić dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak powiedział dyrektor biura komunikacji w resorcie infrastruktury Rafał Jaśkowski, podpisanie umów na trzy kolejne odcinki: między węzłami Łódź Północ i Łowicz, Łowiczem i granicą województw łódzkiego oraz mazowieckiego, a także między granicą województw i Grodziskiem Mazowieckim, powinno nastąpić do końca wakacji.

Idź do oryginalnego materiału