To już 16. edycja „Magii Cyrku”, czyli Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej w Dobrzeniu Wielkim. W sobotę i niedzielę, 10-11 maja, zaprezentowali się artyści cyrkowi z różnych zakątków naszego kraju.
Festiwal rozpoczął się w sobotnie popołudnie, 10 maja. Na dobrzeńskiej scenie, w hali Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, zgromadzili się jury, publiczność i artyści występujący solo, w duetach lub zespołowo. Wszystkie pokazy były oceniane przez jurorów. Liczyły się nie tylko umiejętności, ale także kreatywność i zaangażowanie.
– Przy ocenianiu występów zwracałam uwagę na ułożenie etiud, choreografię, ruch sceniczny, technikę i oryginalność. Poziom występujących jest różny, niektórzy dopiero zaczynają, a inni są już na bardzo wysokim poziomie technicznym. Wszystkie wyniki trzeba ze sobą porównać, dlatego obrady trwały do późnej nocy – mówiła Emilia Kamińska, jurorka. – Podczas występów zauważyłam ograniczenia w zakresie teatralnych aspektów cyrku współczesnego. Widać, iż ten obszar w Polsce dopiero się rozwija. Festiwal jednak, jako jeden z nielicznych w kraju, jest kierowany do dzieci i młodzieży, co bardzo cieszy.
Jury i publiczność miały okazję zobaczyć zróżnicowany program artystyczny. To m.in. pokazy żonglerskie (z użyciem piłek, obręczy i maczug), akrobatyka parterowa (taniec akrobatyczny, kontorsjonistyka), a także ekwilibrystyka – sztuka utrzymywania równowagi z wykorzystaniem motocykla, kuli, rola-boli, drabiny czy liny poziomej. Nie zabrakło również klaunady, iluzji oraz innych form (np. manipulacji kijem, występów z hula hop, flowersticków, talerzyków i diabolo).
– Występ przygotowywałam kilka miesięcy. Włożyłam w niego dużo pracy i wysiłku psychicznego, bo postawiłam sobie wysoką poprzeczkę – podkreślała Aleksandra Wasak, laureatka nagrody Grand Prix. To mój pierwszy konkurs i jestem zachwycona atmosferą, ludźmi oraz tym iż wszyscy się tutaj wzajemnie wspierają.
Drugiego dnia, 11 maja, odbyły się już prezentacje 14. nagrodzonych pokazów, występy jurorów i rozdanie nagród. Łącznie na dobrzeńskiej przez cały weekend zagościło ok. 80 uczestników, którzy przedstawili ponad 40 występów cyrkowych.
– Na tle wszystkich poprzednich edycji jest coraz lepiej. Dotarły do nas dwie nowe grupy, kilku nowych solistów i w tym roku mieliśmy też nagrody od różnych sponsorów cyrkowych – zaznaczał Krzysztof Riewold, organizator Festiwalu „Magia Cyrku”, instruktor grupy cyrkowej „Cudaki”. – Ten festiwal to szansa dla najmłodszych, żeby zadebiutować, ale też dla tych, którzy już się rozwijają i chcą pokazać swoje umiejętności. Żywy kontakt z publicznością to coś niesamowitego.
Wyróżnienia:
1. „Skakanka”, Sztuka Cyrkowa Arena: Dominika Bąk, Maja Czupryn, Katarzyna Pietukhova, Ksenia Pietuchowa, Paweł Kucharczuk, Adrian Żuber, Maciej Jastrzębski,
2. Fabian Dębowski – „Okazja przez nieszczęście”,
3. Julia Ryłko – „Królowa Śniegu”,
Inne formy:
1. Jolanta Kierasińska – Fabryka Cudów,
2. Jaśmina Piłyp – Drużyna Czarnego Orła,
3. Janek Klimek – Cyrk Zodiak,
Akrobatyka:
1. Aryna Kandratsiuk – Cyrk Zodiak,
2. Iza Biłek – Fabryka Cudów 4,
3. Układ grupowy, akrobatyka Fabryka Cudów 4: Zuzanna Jarzębska, Hanna Kacpura, Izabela Ciuba, Anna Pabisiak, Jabłońska Nadia , Alicja Łaska, Agata Wysmyk, Lena Miedzińska, Daria Dajcz, Karolina Kieszkowska, Pietrzak Wiktoria,
Żonglerka:
1. Magdalena Bednarek – antypody, „Pegaz” MOK, Leszno,
2. Paweł Kucharczuk – żonglerka, Sztuka Cyrkowa Arena,
3. Tymon Błaszkowski – żonglerka piłkami, Poznań,
Ekwilibrystyka:
1. Zosia Maciesza – kula, Cyrk Zodiak,
2. Natalia Zdzikot – rola bola, Cyrk Zodiak,
3. Szczudła – pokaz grupowy, Sztuka Cyrkowa Arena.
- Nagroda publiczności – Monocykle “Królestwo” Grupa Cyrkowa Cudaki

















































































































Fot. Tomasz Chabior