Pomarańczowe ostrzeżenie dla Wielkopolski. W tych powiatach może być niebezpiecznie

2 godzin temu
Zdjęcie: foto Błażej Ciesielski


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pomarańczowy alert dla Wielkopolski. Drugi stopień ostrzeżenia obowiązuje do poniedziałku, 28 lipca do godz. 14.00. Możliwa jest zmiana ważności ostrzeżenia.

Ostrzeżenie obejmuje południowe i wschodnie rejony województwa, w tym m.in. powiaty słupecki, koniński, kolski, turecki, kaliski, pleszewski, jarociński, wrzesiński, średzki, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński oraz miasta Konin i Kalisz.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 60 mm do 80 mm, lokalnie 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad. Najbardziej intensywne opady spodziewane są w niedzielne (27.07) popołudnie oraz w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek - przekazują synoptycy.

W tym powiecie sytuacja będzie poważniejsza

Choć cały region może doświadczyć groźnych warunków atmosferycznych, poważniej może być w powiecie gnieźnieńskim. Tu ostrzeżenie obowiązuje aż do godz. 20.00 dnia jutrzejszego, co oznacza, iż potencjalnie niebezpieczne zjawiska mogą utrzymywać się dłużej niż w innych częściach województwa.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 60 mm do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, możliwy grad. Najbardziej intensywne opady spodziewane są w nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28.07) oraz w poniedziałek w godzinach popołudniowych - ostrzega IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk w całym regionie szacowane jest na 80%.

Co oznacza stopień drugi stopień alertu IMGW?

Drugi stopień alertu pogodowego oznacza ryzyko wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować poważne szkody materialne oraz stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia. Ich pojawienie się może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas burzy?

W czasie burzy najważniejsze jest zachowanie ostrożności – zarówno w terenie, jak i we własnym domu. Na zewnątrz należy unikać przebywania na otwartych przestrzeniach, w pobliżu drzew, elementów metalowych i zbiorników wodnych. jeżeli jesteś poza domem, najlepiej schronić się w budynku lub samochodzie. W sytuacji braku schronienia – przykucnij w możliwie najniższym miejscu, chowając stopy pod siebie, unikaj leżenia na ziemi.

W domu warto odłączyć sprzęt elektroniczny od sieci i nie korzystać z urządzeń podłączonych do prądu. Na wypadek przerwy w dostawie energii przygotuj latarkę. jeżeli zauważysz iskrzenie, poczujesz zapach spalenizny lub zauważysz inne niepokojące objawy – natychmiast odetnij prąd, zakręć gaz i wezwij odpowiednie służby.

https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/wypozyczali-lawety-i-ich-nie-oddawali-straty-siegnely-blisko-miliona-zlotych/7U4NUADElRPxTuRDTGZn
Idź do oryginalnego materiału