Polacy w niebezpieczeństwie! Ambasada bije na alarm

3 godzin temu

Polska ambasada wydała pilne ostrzeżenie dla turystów przebywających na południu Europy. Po gwałtownych powodziach w Chorwacji, niebezpieczna pogoda dotarła na Słowację i w rejon Tatr. Służby apelują o ostrożność, a Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed zalanymi szlakami i trudnymi warunkami w górach.

Fot. Warszawa w Pigułce

Ambasada ostrzega: niebezpieczne warunki pogodowe na południu Europy. Polacy proszeni o czujność

Polska ambasada wydała pilne ostrzeżenie dla osób przebywających lub planujących podróż na południe Europy. Po dramatycznych scenach w chorwackim Splicie, gdzie powodzie błyskawiczne zalały miasto, niebezpieczna sytuacja pogodowa przeniosła się w kierunku Słowacji i Tatr. Turyści powinni śledzić komunikaty pogodowe i unikać zagrożonych rejonów.

Tatry pod wodą. Słowacja walczy z ekstremalnymi opadami

Po rekordowych opadach deszczu słowackie Tatry stały się miejscem potencjalnie niebezpiecznym dla turystów. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed podtopionymi szlakami, wysokim poziomem wody w potokach i błotnistym terenem. W niektórych miejscach przejście szlakiem jest niemożliwe. Warunki są określane jako bardzo niekorzystne.

Rekordowe opady. Słowaccy meteorolodzy biją na alarm

Słowackie służby meteorologiczne (SHMÚ) informują, iż w ciągu jednej doby spadło ponad 50 mm deszczu, a na stacji w Žihárcu niemal dwa razy więcej. Eksperci przyznają, iż to jedne z najwyższych wartości notowanych w historii. Obecność tzw. niżu genueńskiego przez cały czas zasysa wilgotne masy powietrza znad Morza Śródziemnego, co oznacza, iż sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Ambasada RP w Bratysławie apeluje o ostrożność

Polska placówka dyplomatyczna w stolicy Słowacji wydała oficjalny komunikat, w którym wzywa obywateli RP do unikania ryzykownych wypraw w góry oraz monitorowania prognoz meteorologicznych publikowanych przez SHMÚ. Osoby przebywające w rejonach turystycznych proszone są o bieżące śledzenie ostrzeżeń pogodowych i rezygnację z górskich wędrówek w najbliższych dniach.

TPN zaleca zmianę planów – w góry nie teraz

Tatrzański Park Narodowy rekomenduje ograniczenie aktywności turystycznej na górskich szlakach. Zamiast wypraw w trudnych warunkach, sugeruje odwiedziny w Centrum Edukacji Przyrodniczej lub Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia. W razie wątpliwości dostępne są też bieżące informacje pod numerem Punktu Informacji Turystycznej: +48 18 20 23 300.

Zagrożenie nie mija – obserwuj alerty i nie ryzykuj

Choć Polska póki co nie odczuwa skutków niżu genueńskiego w tak dramatyczny sposób jak Chorwacja czy Słowacja, sytuacja pozostaje dynamiczna. Turyści planujący wypoczynek na południu Europy lub wycieczki w Tatry powinni zachować szczególną ostrożność, stosować się do zaleceń służb i na bieżąco monitorować alerty RCB oraz komunikaty ambasady i TPN.

Idź do oryginalnego materiału