Nie była to podróż za jeden uśmiech, za to miała coś z „Siódmego wtajemniczenia”, bo tylko ci, którzy w poniedziałek (12 maja) w Kielcach zdecydowali się na podróż autobusami linii 11, 19 i 25 mogli otrzymać książki Edmunda Niziurskiego i ciasteczka.
Tymi niespodziankami obdarowywali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach. Jak mówiła Ewelina Iwan, wicedyrektor tej książnicy, prezenty nie są przypadkowe, bo mają promować pochodzącego z Kielc pisarza.
– Chcemy, żeby pasażerowie zapoznali się, albo przypomnieli sobie twórczość Edmunda Niziurskiego. Będziemy mieć dla nich też ciastka „Pieguski”, czyli nawiązanie do „Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa”. To jest wydarzenie, które ma upamiętniać 100 urodziny Edmunda Niziurskiego, ale też trwa Tydzień Bibliotek, czyli wpisuje się w plan promocji czytelnictwa i bibliotek – tłumaczyła.
Dlatego do pasażerów trafiły też książki innych autorów.

Jeśli chodzi o książki Edmunda Niziurskiego, tu największą popularnością cieszy się „Sposób na Alcybiadesa”. Ewa Strząbała z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach wskazuje także na inne.
– „Przygody Bąbla i Syfona”… każda jego książka to jest skarbnica wydarzeń, oryginalnego słownictwa. Jestem pod wrażeniem tego, jak w jego głowie rodziły się te wszystkie nazwy. Był szalenie kreatywną osobą, która miała w głowie pewnie jeszcze tysiące pomysłów. Dlatego myślę, iż w dzisiejszych czasach dobrze by było, żeby młodzież sięgała po takie książki. Młodzież niestety mało dzisiaj czyta, jeżeli już to lektury, a fajnie, gdyby chciała czytać tylko dla siebie, dla własnej przyjemności – dodała.
Fanką „Sposobu na Alcybiadesa” jest prezydent Kielc, Agata Wojda.
– To taka książka, która w okresie szkolnym podrzucała nam wiele pomysłów, jak sobie radzić z nauczycielami. Ale oczywiście Niziurski to całe dzieciństwo, pokazanie, iż można urwisować i to jest w porządku. Jednocześnie, choć to może zauważamy dopiero po latach, jego książki promowały bardzo duże wartości ludzkiej życzliwości. Cieszę się, iż możemy w tym roku upowszechniać twórczość Niziurskiego, przywoływać sobie wspomnienia z dzieciństwa, a młodemu pokoleniu pokazywać, iż ta twórczość jest bardzo uniwersalna – zaznaczyła.
Akcja promująca twórczość Edmunda Niziurskiego odbywa się w ramach projektu „Siódme wtajemniczenie, czyli sposób na Niziurskiego”.