Pisanki, palmy i wielkanocne tradycje – rusza 34. Regionalny Konkurs

miastoiludzie.pl 1 miesiąc temu

Ponad 200 twórców ludowych weźmie udział w 34. edycji „Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny regionu, odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Prace uczestników będzie można podziwiać na wystawie, a także nabyć podczas wielkanocnego kiermaszu.

Twórcy z pięciu powiatów

Konkurs gromadzi artystów ludowych z powiatów: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego i nowosądeckiego. Uczestnicy rywalizują w różnych kategoriach wiekowych – od dzieci, przez młodzież, po dorosłych mistrzów tradycyjnego rzemiosła.

– Oprócz prac indywidualnych prezentowane będą także wielkanocne stoiska przygotowane wspólnie przez kilka osób – mówi Urszula Gieroń, etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Na wystawie znajdzie się nie tylko imponująca kolekcja pisanek, ale również palmy wielkanocne wykonane w różnych technikach – dodaje Urszula Gieroń.

Wystawa i kiermasz – co, gdzie i kiedy?

Jak dowiedział się portal miastoiludzie.pl, prace zgłoszone do konkursu będzie można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie (ul. Krakowska 10) przez trzy dni: od środy, 9 kwietnia, do piątku, 11 kwietnia, w godzinach 9:00–15:00. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać kunszt lokalnych twórców i ich interpretacje wielkanocnych tradycji.

W sobotę, 12 kwietnia, w godzinach 10:00–11:45 odbędzie się Kiermasz Wielkanocny. Podczas wydarzenia będzie można zakupić manualnie wykonane pisanki, palmy oraz inne dekoracje związane z Wielkanocą. O godzinie 12:00 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród najlepszym twórcom.

Organizatorzy i partnerzy wydarzenia

Konkurs organizowany jest przez Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Współorganizatorem i partnerem wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Całe wydarzenie ma charakter otwarty, a wstęp na wystawę oraz kiermasz jest bezpłatny.

To wyjątkowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć bogactwo wielkanocnych tradycji regionu i zakupić unikalne, manualnie wykonane ozdoby. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników sztuki ludowej i świątecznych zwyczajów.

Idź do oryginalnego materiału