Na moście Grunwaldzkim w Krakowie zrobiło się tłoczno. Od rozpoczęcia remontu przeprawy piesi, rowerzyści i użytkownicy hulajnóg korzystają ze wspólnej przestrzeni po jednej stronie mostu – od strony Wawelu. Ruch jest duży, a sytuacje konfliktowe zdarzają się coraz częściej. W tym tygodniu Zarząd Dróg Miasta Krakowa ustawił nowe tablice z napisem: „Pamiętaj! To nasza wspólna przestrzeń. Zachowaj ostrożność.”
To reakcja na zgłaszane przez mieszkańców uwagi. Pojawiały się skargi dotyczące zbyt szybkiej jazdy rowerzystów, braku wyznaczonej ścieżki rowerowej oraz zagrożenia dla pieszych, którzy – zgodnie z przepisami – mają w takim miejscu pierwszeństwo.
Zgodnie z obowiązującą organizacją ruchu, przestrzeń udostępniona na czas remontu jest współdzielona, co oznacza, iż rowerzyści i użytkownicy hulajnóg muszą ustępować pierwszeństwa pieszym i poruszać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. W praktyce bywa różnie. Część rowerzystów zwalnia, przepuszcza pieszych i porusza się bezpiecznie. Inni – zwłaszcza poruszający się rowerami elektrycznymi – traktują ciąg pieszo-rowerowy jak trasę przejazdową, próbując omijać przechodniów z dużą prędkością.
Czy tabliczki przypominające o ostrożności i wspólnym korzystaniu z przestrzeni coś zmienią? To się dopiero okaże. ZDMK zaznacza, iż celem akcji jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników mostu w czasie remontu. Na razie nie ma planów fizycznego rozdzielenia ruchu pieszego i rowerowego – urzędnicy uważają, iż takie rozwiązanie w praktyce mogłoby doprowadzić do większej liczby kolizji.
– W przypadku rozdzielenia ciągów rowerzyści zwykle jeżdżą szybciej, a piesi i tak wchodzą na ich część. Wspólna przestrzeń skłania do większej ostrożności – tłumaczy urząd.
W magistracie przyznają, iż projekt czasowej organizacji ruchu przewiduje wariant umożliwiający przemieszczanie się pieszych i rowerzystów również po stronie Skałki, ale jego wprowadzenie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy pozwolą na to warunki budowy.
Przypomnijmy: remont mostu Grunwaldzkiego rozpoczął się 10 maja i ma potrwać 10 miesięcy. Przez 7 miesięcy most będzie zamknięty dla ruchu samochodowego, a przez 5,5 miesiąca – dla tramwajowego. Ruch pieszy i rowerowy ma być utrzymany przez cały czas – w pierwszym etapie od strony Wawelu, później od strony Skałki.