Papież Franciszek spocznie w Bazylice Matki Bożej Większej. Symboliczne miejsce ostatniego pożegnania

1 tydzień temu

Pogrzeb papieża Franciszka, który odszedł w wieku 88 lat, odbędzie się zgodnie z jego życzeniem. Ojciec Święty postanowił zerwać z dotychczasową tradycją i spocząć nie w Watykanie, ale w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore). Miejscu, które było mu wyjątkowo bliskie przez cały okres pontyfikatu.

Miejsce głębokiej duchowości i symbolicznego znaczenia

Bazylika Matki Bożej Większej, jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie, odgrywa szczególną rolę w historii Kościoła katolickiego. Położona na wzgórzu Eskwilin, należy do najstarszych kościołów dedykowanych Matce Bożej. To właśnie tutaj znajduje się ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – „Ratunek Ludu Rzymskiego”. Papież wielokrotnie się tam modlił, zawierzając Maryi sprawy Kościoła, świata i wiernych. Wierni z całego świata zapamiętają obraz Franciszka, który przed każdą pielgrzymką i po jej zakończeniu udawał się właśnie do tej świątyni.

Decyzja o pochówku poza Watykanem jest symbolicznym gestem. Podkreśla ona nie tylko osobistą duchowość papieża Franciszka. Także jego konsekwentne dążenie do prostoty, skromności i bliskości z ludźmi – wartości, które wyznaczały jego styl życia i posługi.

Nowe zasady ceremonii pogrzebowej

Franciszek już wcześniej zapowiedział uproszczenie obrzędów żałobnych papieży. Zrezygnowano z tradycyjnego wystawienia ciała na katafalku. Ciało Ojca Świętego zostanie od razu złożone w trumnie i w niej wystawione na widok publiczny. To znacząca zmiana względem dotychczasowych praktyk, które obowiązywały od 1998 roku. Nowe zasady liturgiczne są wyrazem jego woli, by pożegnanie miało charakter duchowy, a nie ceremonialny.

Tym samym papież Franciszek pozostaje wierny przesłaniu, które głosił przez cały swój pontyfikat. Kościół powinien być ubogi, otwarty, pokorny i bliski człowiekowi. choćby po śmierci Ojciec Święty daje świadectwo, iż najważniejsze są wartości duchowe, a nie pompa i uroczystość.

Bazylika o wielowiekowej historii

Bazylika Matki Bożej Większej to perła architektury sakralnej Rzymu, której początki sięgają IV wieku. Według legendy, w nocy z 4 na 5 sierpnia 352 roku Matka Boża objawiła się papieżowi Liberiuszowi oraz rzymskiemu patrycjuszowi Janowi. Nakazała im budowę świątyni w miejscu, gdzie w środku lata spadnie śnieg. Tak też się stało, a śnieżna pokrywa na wzgórzu Eskwilin wskazała miejsce powstania bazyliki.

Przez wieki świątynia była rozbudowywana i upiększana. Znajdują się w niej liczne arcydzieła: mozaiki z V wieku, złocony sufit zaprojektowany przez Giuliano da Sangallo, relikwie żłóbka Jezusa, a także dwie kaplice z grobowcami papieży – Sykstusa V i Pawła V. od dzisiaj bazylika stanie się również miejscem spoczynku papieża Franciszka.

Pożegnanie w duchu miłości i prostoty

Pochówek papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej to decyzja, która podsumowuje jego życie i pontyfikat. Jest to gest głęboko symboliczny, odwołujący się do jego największych wartości: pokory, służby i zawierzenia Maryi. To również przesłanie dla wiernych na całym świecie – aby w Kościele i w codziennym życiu szukać tego, co najprostsze i najbardziej autentyczne.

Idź do oryginalnego materiału