Pogrzeb Krzysztofa Łańcuckiego AM odbył się we wtorek 4 marca 2025 r. w kościele św. Ignacego w Richmond w Melbourne, jedenaście dni po śmierci wieloletniego prezesa Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii. Na ceremonię, którą celebrowało czterech księży: ks. Wiesław Słowik SJ, ks. dr Tadeusz Rostworowski SJ, ks. Mariusz Han SJ i ks. Trung Nguyen SJ, przybyło około 300 ludzi. Obecni byli również przedstawiciele polonijnych i wielokulturowych organizacji. Nabożeństwo poprowadzone zostało w języku angielskim i polskim. Mszy św. przewodniczył ksiądz Słowik, który wygłosił również homilię.

Odczytany został list pożegnalny Konsula Generalnego RP w Sydney Piotra Rakowskiego, w którym podkreślony został fakt, że: Pan Krzysztof Łańcucki pozostawił po sobie niezaprzeczalne dziedzictwo, czego symbolicznym potwierdzeniem jest też szereg odznaczeń. Niemniej tym, co szczególnie uderza jest fakt, iż został on wyróżniony zarówno przez władze australijskie, jak i polskie, w szczególności Orderem Australii oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Polonia, nie tylko ta rodzima, żegna swego Wybitnego Przedstawiciela, ale też może czuć dumę z faktu, iż miała kogoś tak szczególnego w swoich szeregach. W imieniu Rady Naczelnej Polonii Australijskiej pożegnał zmarłego Henryk Kurylewski.


Ojca i dziadka wspominali syn Peter Lancucki i Xawier Lancucki. Przez całe swoje życie poza Polską, od czasu deportacji do pierwszego powrotu do wolnej Polski w 1990 roku, starał się być strażnikiem polskiej historii i pamięci narodowej. Bez wątpienia miało na to wpływ jego osobiste doświadczenie z ojcem. Przez całą zimną wojnę za żelazną kurtyną i czasami na Zachodzie, utrwalano kłamstwo, iż naziści zamordowali jego ojca w 1943 roku. Samo wymienienie 1940 roku w oficjalnym świadectwie jako roku śmierci jego ojca było przestępstwem. Podtrzymać pamięć [o Katyniu] wśród Polaków. Nie dopuścić do zapomnienia historii. Nie pozwolić umrzeć prawdzie – było istotną częścią jego pracy społecznej – powiedział Peter Lancucki.
Msza św. pogrzebowa śp. Krzysztofa Łańcuckiego AM – obejrzyj nagranie na stronie zakładu pogrzebowego Tobin Brothers.

Druga część ceremonii odbyła się w Boyd Chapel na Botanical Cemetery w Springvale. Podczas ostatniego pożegnania pokazano serię zdjęć obrazujących całe życie Krzysztofa Łańcuckiego. Na zaproszenie rodziny obecni udali się na poczęstunek do Clarence Reardon Centre.
Bogumiła Żongołłowicz
Zdjęcie tytułowe: uczestnicy mszy św. pogrzebowej w kościele św. Ignacego w Richmond, Melbourne,
w dniu 4 marca 2025 r.
Zdjęcia załączone do artykułu pochodzą z archiwum Bogumiły Żongołłowicz.