Ontario zagrożone recesją przez amerykańskie cła

bejsment.com 4 godzin temu

Kanadyjskie miasto Windsor widziane przez płot w Detroit.

Ontario może w 2025 roku wpaść w recesję, a do 2029 roku stracić choćby 140 tysięcy miejsc pracy – ostrzega Biuro Odpowiedzialności Finansowej. Powodem mają być planowane cła wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa.

Gospodarka Ontario może niedługo doświadczyć „umiarkowanej recesji”, a tempo wzrostu gospodarczego w 2026 roku może zostać obniżone choćby o połowę. Wszystko z powodu planowanych ceł handlowych, które miałby wprowadzić prezydent USA Donald Trump – wynika z najnowszego raportu Biura Odpowiedzialności Finansowej Ontario (FAO).

Według analizy FAO, wprowadzenie amerykańskich taryf może doprowadzić do utraty 68 tys. miejsc pracy w 2025 roku, z czego aż 58 tys. przypadnie na sektor produkcyjny. Do 2029 roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy może sięgnąć blisko 140 tys. Największe straty poniosą regiony, których gospodarka opiera się na eksporcie – m.in. Windsor, Guelph, Brantford, Kitchener-Cambridge-Waterloo oraz London.

Eksperci podkreślają, iż skutki uderzą nie tylko w przemysł, ale również w usługi związane z łańcuchem dostaw: handel, transport oraz usługi profesjonalne.

Mimo niepokojących prognoz premier Ontario Doug Ford zachowuje ostrożny optymizm i wierzy, iż nowy premier Kanady Mark Carney osiągnie porozumienie z administracją amerykańską.

– Jedyne, co akceptujemy, to brak ceł. To naprawdę takie proste – powiedział Ford w środę rano. – Nasze gospodarki są ze sobą tak powiązane, iż cła zaszkodzą zarówno Kanadyjczykom, jak i Amerykanom.

Zaznaczył przy tym, iż choć przyszłość pozostaje niepewna, Ontario poradzi sobie lepiej niż inne prowincje.

FAO podkreśla, iż rzeczywisty wpływ taryf zależeć będzie od ich zakresu, poziomu i czasu trwania. W tzw. scenariuszu „niskiego wpływu”, zakładającym obniżenie ceł z 25 do 10 procent, recesji w 2025 roku można byłoby uniknąć. Jednak w scenariuszu „wysokiego wpływu”, który przewiduje dodatkowe taryfy na miedź i drewno oraz wzrost cen stali, aluminium i pojazdów, Ontario może stanąć w obliczu znacznie poważniejszego spowolnienia.

Minister finansów Ontario, Peter Bethlenfalvy, nie skomentował wprost wniosków FAO. Zapowiedział jednak, iż przyszły budżet prowincji będzie skoncentrowany na ochronie miejsc pracy i wspieraniu rozwoju gospodarczego. – To będzie plan, który wesprze dobrobyt mieszkańców. Skupimy się na wzroście produktywności, eliminacji barier handlowych i wyposażeniu pracowników w nowe narzędzia – powiedział dziennikarzom w Queen’s Park.

Tymczasem z danych opublikowanych w środę przez Statistics Canada wynika, iż kanadyjska gospodarka skurczyła się w lutym. Ekonomiści podkreślają jednak, iż spadek ten był głównie efektem wyjątkowo złej pogody, a nie napięć handlowych. Wstępne dane sugerują, iż w marcu doszło do umiarkowanego odbicia gospodarczego.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału