
Już po raz trzeci Nowy Sącz będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia, które nie tylko łączy, ale i inspiruje. W dniach 26–29 maja 2025 roku odbędą się Sądeckie Dni Godności Osób z Niepełnosprawnościami (SDG) – święto integracji, talentu i społecznej wrażliwości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Wicemarszałek Małopolski Witold Kozłowski, Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz Małopolska Kurator Oświaty dr Gabriela Olszowska.
Rozpoczęcie od ważnej konferencji
Wydarzenie zainauguruje konferencja pt. „Podejście inkluzyjne kluczem do rozwoju osób z niepełnosprawnościami”, która odbędzie się 26 maja o godz. 10:00 w Miejskim Ośrodku Kultury. Uczestnikami będą przedstawiciele gmin, dyrektorzy szkół, nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy i rodzice – wszyscy, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami.
Barwny korowód i dzień sztuki
27 maja uczestnicy rozpoczną dzień mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty o godz. 9:00, po której ruszy kolorowy przemarsz na Rynek. Tam nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do miasta przez Prezydenta Ludomira Handzla – osoby z niepełnosprawnościami staną się na ten dzień gospodarzami Nowego Sącza.
Tego samego dnia w Miasteczku Galicyjskim odbędzie się „Dzień Sztuki” z wernisażem, spotkaniem z artystą Stanisławem Szarkiem, warsztatami arteterapii, pokazem rzemiosła i animacjami.
Sport, taniec i artystyczny finał
28 maja to „Dzień Sportu” w hali MOSiR. Od godziny 9:00 trwać będą zawody, spotkania ze sportowcami, pokazy taneczne i widowiskowy występ zespołu Global Cheers NS.
Kulminacją będzie 29 maja – „Dzień Artystyczny” w Amfiteatrze w Parku Strzeleckim. Od rana trwać będzie Festiwal Twórczości Artystycznej, pokaz mody osób z niepełnosprawnościami, koncerty oraz warsztaty fotograficzne. To moment, w którym uczestnicy rozbłysną pełnią swoich możliwości.
Święto euforii i godności
Sądeckie Dni Godności to coś więcej niż impreza – to cztery dni pełne uśmiechu, akceptacji i pozytywnej energii, w których osoby z niepełnosprawnościami mają przestrzeń, by świętować swoją tożsamość, rozwijać pasje i czuć się ważne.