Nowe wejście na Wawel

ikc.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Nowe wejście na Wawel


Ilustrowany Kurier Codzienny IKC

Zakończył się remont drogi fortecznej łączącej ogrody królewskie Zamku Królewskiego na Wawelu z ulicą Kanoniczą. Według dyrekcji zamku wyremontowana droga zwieńczonej bramą pod Kurzą Stopką stanie się nowym wejściem i będzie kluczowym elementem usprawniającym ruch turystyczny na Wawelu.

O zakończeniu prac przy drodze fortecznej pod Kurzą Stopką poinformował we wtorek Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który współfinansował remont. Jak wskazano, prace remontowe trwały rok, a poprzedzone były długimi badaniami archeologicznymi.

Droga forteczna to pamiątka po ostatniej, austriackiej fazie fortyfikowania Wawelu, która przypadła na połowę XIX wieku. To wówczas m.in. połączono wylot ulicy Kanoniczej z okrągłą basteją pod Kurzą Stopką. U szczytu podejścia znajduje się ceglana brama z mostkiem i dobrze zachowanymi drewnianymi wrotami z ok. 1850 roku z kompletem oryginalnych okuć, ruchomych zasuw, zawiasów i zamka. Z tych czasów pochodzą również relikty bruku z łamanego kamienia wapiennego, który wyeksponowano wzdłuż muru oporowego.

W ramach remontu czerwonym porfirem zaznaczono w nawierzchni drogi obrys bastei znajdującej się tu w okresie nowożytnym (być może powstałej za panowania króla Władysława IV). W kamiennych słupkach balustrady oddzielającej drogę od stromego stoku Wawelu umieszczono elementy iluminacji.

Według dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu remont drogi fortecznej to najważniejszy element ulepszenia ruchu turystycznego w obrębie zabytkowego kompleksu. Muzealnicy chcą, aby brama pod Kurzą Stopką stała się nowym wejściem na teren zamku. Dyrektor Zamku prof. Andrzej Betlej zapowiedział, iż już w najbliższą Noc Muzeów (16 maja) będzie można tędy dostać się do ogrodów królewskich.

Remont drogi fortecznej pod Kurzą Stopką został uznany przez SKOZK za jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na lata 2023–2025 i stanowi istotny etap porządkowania otoczenia wzgórza wawelskiego. Przedsięwzięcie kosztowało blisko 4 mln zł, z czego dofinansowanie z NFRZK wyniosło 2,8 mln zł.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału