Nowe oblicze Dymarek Świętokrzyskich

4 godzin temu
Zdjęcie: 14.08.2021. Nowa Słupia. 54. Dymarki Świętokrzyskie / Jarosław Kubalski / Radio Kielce


Trwają przygotowania do 57. Dymarek Świętokrzyskich. Najstarsza cykliczna impreza plenerowa w regionie w tym roku będzie trwała trzy dni.

Chcemy ją ulepszać i rozwijać – mówi Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak informuje wicedyrektor Parku Legend w Nowej Słupi Piotr Sepioło, oficjalnie impreza rozpocznie się w czwartek 14 sierpnia. Wtedy z rynku w Nowej Słupi wyruszy korowód rzymskich legionistów z pochodniami który wraz z mieszkańcami oraz turystami przemaszeruje na teren Muzeum Starożytnego Hutnictwa, aby uroczyście rozpalić piec dymarski.

– Oprócz tradycyjnych elementów Dymarek, czyli archeologii, festiwalu kultury ludowej, rękodzielnictwa, tradycyjnych potraw, będą także nowości. To na przykład nowa scena z telebimami. Pojawi się także możliwość zakupienia biletów przez Internet – mówi.

Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa dodaje, iż w trakcie wydarzenia Nowa Słupia zmieni się w obozowisko starożytnych hutników z pierwszych wieków naszej ery.

– Najważniejszą częścią festiwalu archeologicznego będzie wytop żelaza. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, zostaną rozbite piece dymarskie i zaprezentujemy wynik wytopu żelaza. Ten proces będzie komentowany przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej – informuje.

Przygotowano także występy wielu artystów, dymarkowe biegi górskie, X Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej oraz stoiska handlowe z pamiątkami. „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi.


Idź do oryginalnego materiału