NFZ: Zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne? Uważaj na próbę oszustwa!

7 godzin temu

Oszuści znów podszywają się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym razem chodzi o rzekomy zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przestępcy proponują też odbiór „bezpłatnej” apteczki od NFZ, karty ubezpieczeniowe czy bony do aptek. Uważaj na ich działania – możesz stracić dane i pieniądze.

Na „wnuczka”, „policjanta”, „dopłatę do paczki”, „zwrot składek”. Oszuści nie ustają w wysiłkach, by znaleźć kolejne sposoby wyłudzania naszych danych i pieniędzy. Po raz kolejny podszywają się także pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Tym razem wysyłają profesjonalnie wyglądające e-maile i SMS-y, których nadawcą rzekomo jest NFZ. W wiadomościach tych zachęcają do skorzystania ze „zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne” – wystarczy kliknąć w fałszywy link czy otworzyć niebezpieczny załącznik.

To kolejna tego rodzaju próba wyłudzania danych lub pieniędzy. Wcześniej przestępcy podszywający się pod NFZ oferowali „bezpłatne” apteczki i bony do aptek, straszyli upływającym terminem ważności „obowiązkowej karty ubezpieczenia w NFZ”, którą należy natychmiast przedłużyć, proponowali choćby umowy kredytowe na sfinansowanie leczenia.

– Łudząco podobny adres email, dobrze znane logo w treści wiadomości, strona niemal identyczna do tej oficjalnej – łatwo stracić czujność, na co liczą przestępcy. Przypominamy, iż Narodowy Fundusz Zdrowia nie zachęca do korzystania z żadnych promocyjnych okazji i nie sprzedaje niczego w internecie. Nie prosimy o podawanie żadnych danych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, wiadomości email czy SMS. Nie wysyłamy też linków do logowania ani do weryfikacji danych przez email czy SMS – mówi Anna Kozdra, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – jeżeli ktoś nie jest pewien, czy wiadomość do niego rzeczywiście wysłał NFZ, zachęcam do kontaktu z bezpłatną Telefoniczną Informacją Pacjenta, która działa całodobowo pod numer telefonu: 800 190 590. Wątpliwości można również skonsultować z naszymi doradcami w sali obsługi klientów – dodaje.

Jak skutecznie bronić się przed tego rodzaju oszustwami? Podpowiada podinsp. Katarzyna Cisło, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie:

  • Nie otwieraj podejrzanych linków. Zawsze sprawdzaj, skąd pochodzą. Upewnij się, iż adres e-mail nadawcy jest oficjalnym adresem instytucji, która chce się z tobą skontaktować.
  • Zwróć uwagę na adresy URL odwiedzanych stron. Fałszywe witryny często mają nietypowe domeny lub nieznacznie różnią się od prawdziwych adresów. jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności strony, natychmiast ją opuść.
  • Nigdy nie podawaj swoich danych na niezweryfikowanych stronach.
  • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe działające w czasie rzeczywistym, włącz weryfikację dwuskładnikową (np. przez SMS, e-mail lub klucz U2F) na wszystkich stronach, z których korzystasz. Regularnie zmieniaj hasła na swoich kontach oraz wykonuj kopie zapasowe. Pamiętaj, aby zawsze logować się na swoje konta po samodzielnym wpisaniu adresu w pasku przeglądarki – nigdy za pośrednictwem linków.
  • Monitoruj swoje konta. Regularnie sprawdzaj swoje konta bankowe, media społecznościowe i inne platformy online w poszukiwaniu nietypowej aktywności czy rozszerzeń i aplikacji, których nie instalowałeś. jeżeli zauważysz coś podejrzanego, natychmiast podejmij działania.

A co zrobić, jeżeli już otworzymy podejrzany link?

  • nie klikaj w nic i nie podawaj żadnych danych.
  • Jeśli strona automatycznie rozpoczęła pobieranie pliku, natychmiast przerwij pobieranie lub w ostateczności odłącz komputer od Internetu (wyciągnij kabel lub wyłącz Wi-Fi).
  • Sprawdź listę pobranych plików. jeżeli coś zostało pobrane automatycznie, nie otwieraj tego pliku. Usuń go i opróżnij kosz.
  • Zmień hasła do wszystkich ważnych kont (e-mail, bankowość, media społecznościowe itp.).
  • Przeskanuj komputer programem antywirusowym.
  • Jeżeli podejrzewasz, iż twoje urządzenia jest zainfekowane rozważ reset do ustawień fabrycznych albo sformatowanie dysków.

Okazją, by poznać metody stosowane przez przestępców, skuteczne sposoby profilaktyki i zasady działania, gdy padniemy ofiarą oszustwa, są spotkanie z małopolskimi policjantami w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Na najbliższe z nich zapraszamy 2 września.

Idź do oryginalnego materiału