To będzie partia, jakiej polskie szachy jeszcze nie widziały. Już w poniedziałek, 5 maja, w najbardziej prestiżowej lokalizacji w historii krajowych mistrzostw – Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu – rozpocznie się walka o tytuły mistrza i mistrzyni Polski. PGE Mistrzostwa Polski w Szachach 2025 potrwają do 15 maja, a transmisję z każdej rundy będzie można śledzić na żywo w internecie.
Wawel, na co dzień świadek historii polskiej monarchii, stanie się przez dziesięć majowych dni centrum intelektualnych pojedynków. Otwarcie mistrzostw, połączone z uroczystą Galą Hetmanów, odbędzie się 5 maja o godzinie 18:00 w Sali Senatorskiej – tej samej, w której ponad pięć wieków temu Zygmunt I Stary poślubił Bonę Sforzę. – Krakowski zamek to zdecydowanie najbardziej prestiżowa lokalizacja w historii polskich szachów – podkreśla Maciej Cybulski, dyrektor zawodów.
Za tym spektakularnym powrotem szachów do Krakowa stoją wspólne wysiłki Polskiego Związku Szachowego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej – partnera zarówno mistrzostw, jak i samego Zamku Królewskiego na Wawelu.
W szranki staną elitarne grupy – po 10 najlepszych szachistów i szachistek w kraju. Turniej zostanie rozegrany systemem kołowym, czyli każdy z każdym. Czas na rozegranie partii? 90 minut na 40 posunięć plus dodatkowe 30 minut na końcówkę oraz bonusowe 30 sekund za każdy ruch.
Na czele list startowych – szachowe małżeństwo: Radosław Wojtaszek i Alina Kaszlińska z KS GWIAZDA Bydgoszcz, aktualni mistrz i mistrzyni Polski. W gronie pretendentów znaleźli się także m.in. wielokrotni medaliści krajowego czempionatu – Monika Soćko i Mateusz Bartel, triumfatorzy turniejów rozgrywanych w Krakowie w 2006 i 2008 roku.
Choć sala gry na Wawelu będzie zarezerwowana dla zawodników, organizatorzy nie zapomnieli o kibicach. Na krakowskich Bulwarach Wiślanych planowane są wydarzenia towarzyszące – konkursy, mini-turnieje i szansa na zdobycie wejściówek VIP, umożliwiających wyjątkowy dostęp do sali gry. Każdy, kto kocha szachy, będzie mógł poczuć atmosferę wielkiego turnieju.
Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu osobiście, pozostaje transmisja online – codziennie od 6 do 14 maja, od godziny 15:00, na kanale YouTube Polskiego Związku Szachowego.
Choć Polski Związek Szachowy istnieje od niemal wieku, to dopiero po raz piąty Kraków gościć będzie najważniejsze szachowe zawody w kraju. Po raz pierwszy – w miejscu o tak symbolicznym znaczeniu. – To nie tylko turniej. To hołd dla tradycji i piękna królewskiej gry – mówi jeden z organizatorów.