Najbliższe dwa dni pogodne i ciepłe. W weekend na zachodzie do 38 st. C

7 godzin temu

We wtorek (23 czerwca) zachmurzenie będzie małe, termometry wskażą do 26 st. C. W środę pogoda słoneczna, a niebo w wielu miejscach bezchmurne – poinformował PAP synoptyk IMGW Przemysław Makarewicz. W weekend na zachodzie do 38 st. C.

Polska znajduje się pod wpływem wyżu. We wtorek (23 czerwca) w kraju przeważa zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe są niewielkie, przelotne opady deszczu.

We wtorek temperatura maksymalna wyniesie około 20 st. C nad samym morzem. Na północnym wschodzie termometry pokażą około 23 st. C. Na przeważającym obszarze kraju temperatura będzie mieściła się w przedziale od 24 do 25 st. C. Na południowym zachodzie, na ziemi lubuskiej, będzie najcieplej, temperatura wzrośnie do około 26 st. C. Synoptyk IMGW dodał, iż wiatr w całym kraju będzie na ogół słaby, z północnego zachodu.

Dalsza część tekstu pod grafiką

W związku z wysoką temperaturą IMGW poinformowało o wysokim zagrożeniu pożarowym lasów we wschodniej Polsce, m.in. w woj. lubelskim, a m.in. w województwach mazowieckim, podlaskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim o zagrożeniu średnim.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

LUBUSKIE

Uważaj w lasach! Leśniczy na bieżąco monitorują sytuację pożarową

22 czerwca 2026

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom w lasach. Leśniczy na bieżąco monitorują sytuację. Coraz wyższe temperatury i intensywne słońce sprawiają, iż w polskich lasach jest sucho, a to może prowadzić do...

Czytaj więcejDetails

Noc z wtorku na środę w całym kraju będzie pogodna. Temperatura minimalna na Pomorzu miejscami wyniesie około 8 st. C. Na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą od 11 do 14 st. C. Na ogół będzie bezwietrznie, a jeżeli już wiatr będzie wyczuwalny, to będzie słaby.

Dalsza część tekstu pod grafiką

W środę będzie słonecznie. Temperatura maksymalna nad samym morzem wyniesie około 20 st. C, na północnym wschodzie – 23 st. C. Na przeważającym obszarze temperatura od 25 do 28 st. C. Najcieplej będzie na ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, gdzie termometry pokażą choćby około 30 st. C. Wiatr słaby, z północnego zachodu.

Dalsza część tekstu pod grafiką

W nocy ze środy na czwartek na zachodzie termometry wskażą do 18 st. C. Na północnym wschodzie około 12 st. C, na zachodzie 18 st. C i od 14 do 16 st. C w centrum. Najzimniej na Suwalszczyźnie – 12 st. C.

Dalsza część tekstu pod grafiką

W weekend termometry mogą wskazać na niektórych obszarach około 40 st. C. W sobotę na zachodzie kraju do 36 st. C, a w niedzielę do 38 st. C.

Według prognoz IMGW na początku przyszłego tygodnia przejdzie front atmosferyczny, który przyniesie napływ chłodniejszego powietrza i wyraźny spadek temperatury o około 10 stopni.

Dalsza część tekstu pod grafiką

MSWiA: w związku z zagrożeniem upałami służby są w gotowości

W związku z zagrożeniem upałami służby są w gotowości – poinformował resort spraw wewnętrznych administracji po wtorkowym (23 czerwca) spotkaniu sztabu – służb i wojewodów – w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Ministerstwo przypomniało w komunikacie, iż IMGW od czwartku do soboty (25-27 czerwca) ostrzega przed upałami w zachodniej części kraju – przede wszystkim w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydano w związku z prognozami, iż temperatura w niektórych regionach może przekroczyć 35 stopni Celsjusza.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, iż podczas upałów należy ograniczyć przebywanie na słońcu, a na zewnątrz nosić nakrycie głowy oraz lekką, przewiewną odzież i stosować kremy z filtrem UV.

W samochodach nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt samych – temperatura może je zabić w kilkanaście minut.

Należy również pamiętać o piciu dużych ilości wody, aby uniknąć odwodnienia organizmu. W dzień warto także trzymać zamknięte okna i zasłonięte żaluzje, co pozwoli uniknąć przegrzewania się mieszkania – przypomniało MSWiA.

Podczas odprawy, której przewodniczył wiceminister SWiA Wiesław Leśniakiewicz przygotowano i skoordynowano reakcję służb.

Policjanci oraz strażacy są gotowi do działania i uczuleni zwłaszcza na potencjalne pożary oraz skutki zdrowotne gorąca, zwłaszcza dla dzieci i seniorów. Zarówno służby jak i wojewodowie będą na bieżąco przekazywać do MSWiA informacje o rozwoju sytuacji

– zapewnił resort.

Polecamy

LUBUSKIE

Nie kąpcie się w fontannach. To niebezpieczne

23 czerwca 2026

Lato powitało nam wysokimi temperaturami, a najbliższy weekend ma być wręcz upalny. Od piątku do niedzieli termometry w Gorzowie wskazywać...

Czytaj więcejDetails

Jaki będzie tegoroczny sezon w lubuskiej turystyce? W zeszłym roku były spadki

23 czerwca 2026

Tylko cztery strzeżone kąpieliska w powiecie wschowskim

22 czerwca 2026

Dwa kąpieliska w Lubuskiem już sprawdzone przez sanepid

22 czerwca 2026

Tragiczne statystyki na początku lata. Zielonogórska policja apeluje do wypoczywających

21 czerwca 2026
Idź do oryginalnego materiału