Nadzieja, która rodzi życie – uroczystość św. Anny w Aleksandrówce

1 dzień temu
Fot. Radio Fiat/KKO

W sobotę 26 lipca, w dniu liturgicznego wspomnienia świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, do Sanktuarium w Świętej Annie przybyły dziesiątki wiernych, by oddać cześć patronce matek i małżonków.

Centralnym punktem sobotnich uroczystości była Msza św. odpustowa, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Duchowny przypomniał, iż tego dnia modlimy się również za osoby starsze.

– Wraz ze wspomnieniem Świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny, obchodzony jest również (ustanowiony przez papieża Franciszka) Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W kontekście trwającego Roku Jubileuszowego warto podkreślić, iż wiek dojrzały może być okresem głębokiej nadziei. Choć starość wiąże się często z utratą sił i refleksją nad końcem życia, nie musi oznaczać braku sensu czy rezygnacji. Przeciwnie, może stać się czasem duchowego owocowania. Przykład Świętych Joachima i Anny ukazuje, iż zaufanie Bogu, cierpliwość i wytrwała modlitwa mogą przynieść błogosławione owoce, choćby jeżeli trzeba na nie długo czekać. To właśnie z taką nadzieją przybywają do sanktuarium pielgrzymi – modląc się o życie, potomstwo, wierność w małżeństwie, ale także w intencji osób starszych, aby nigdy nie traciły wiary i nadziei – powiedział bp. Andrzej Przybylski.

W homilii duchowny podkreślił, iż Święta Anna jest nie tylko postacią tradycji, ale wzorem dla współczesnych rodzin. Taka postawa stanowi przykład trwania w wierze oraz w nadziei, choćby w trudnych chwilach, jakie możemy doświadczać współcześnie.

– […] Czy patrząc na różne słabości i problemy w Kościele, na brak powołań i różne kryzysy, na odejścia ludzi z Kościoła, przez cały czas wierzymy w to mocno i mamy nadzieję, iż jutro będzie lepiej? Czy patrząc na tyle wojen na świecie, mamy nadzieję i zaufanie w Bogu, iż jutro będzie lepiej? Pana Boga najbardziej zdumiewa nadzieja, bo bardzo łatwo można ją stracić […] – głosił w homilii bp. Andrzej Przybylski.

Uroczystość była również okazją do przypomnienia historii samego Sanktuarium. Budowa świątyni rozpoczęła się na początku XVII wieku, a konsekracji dokonał bp Tomasz Oborski 27 sierpnia 1617 roku. Miejsce to przez wieki stało się przystanią dla pątników, zwłaszcza rodzin i kobiet, które modlą się tu o dar potomstwa lub zdrowie swoich dzieci.

BNO

>>Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

Galeria: Radio Fiat/KKO

Idź do oryginalnego materiału