
Zespół Regionalny Mystkowianie kolejny raz pokazał, iż są ambasadorami polskiej kultury ludowej z najwyższej półki. W dniach 24 kwietnia – 1 maja 2025 roku reprezentowali Polskę na międzynarodowym festiwalu FIFCA w Portugalii – Festival Internacional de Folclore, Culturas e Artes. Wystąpili w sześciu miastach: Tomar, Almeirin, Alpiarca, Coruche, Chamusca i Benvenido, gdzie prezentowali tańce Lachów Sądeckich, Pogórzan, Rusnaków oraz Krakowiaków Zachodnich. Zaprezentowali aż 11 koncertów, a występy w teatrach, szkołach i domach opieki seniorów pozostawiły niezatarte wrażenia.
Nie tylko koncerty, ale też warsztaty i wymiana kulturowa
Oprócz występów artystycznych, Mystkowianie prowadzili również warsztaty dla dzieci i młodzieży. – Był to czas wspólnej zabawy, edukacji i kulturowej integracji – mówi Dominika Szołdrowska, instruktorka grupy młodzieżowej. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z zagranicznymi uczestnikami i publicznością, zespół mógł dzielić się dziedzictwem Polski w sposób autentyczny i żywy.
Reprezentacja z misją
– To dla nas ogromny zaszczyt reprezentować Polskę i Małopolskę na tak prestiżowym festiwalu. Każdy nasz występ to budowanie mostów między kulturami – podkreśla Patryk Rutkowski, choreograf i kierownik artystyczny Zespołu. – Promujemy nie tylko muzykę i taniec, ale też wartości, jakie niesie ze sobą polska tradycja ludowa. Zespół miał również okazję odkrywać uroki Portugalii – odwiedzili Fatimę, plaże w Nazaré i zasmakowali lokalnych potraw. – To była prawdziwa wymiana kulturowa – mówi Kamil Wiatr, dyrektor Mystkowian.
Z Sądecczyzny na światowe sceny
Dla Mystkowian wyjazd do Portugalii był już 30. podróżą zagraniczną, a kolejne już w planach. Działalność zespołu to nie tylko występy – to misja promocji Małopolski i Polski. – To nie są zwykłe koncerty. To żywe świadectwo tego, kim jesteśmy jako naród – dodaje Rutkowski.
Wsparcie i wdzięczność
Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego. – Serdecznie dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu. Dzięki tej pomocy mogliśmy pokazać piękno naszej kultury w Europie – podsumowuje zespół.