Uroczysta gala we Flagey w Brukseli symbolicznie zakończyła zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Przez pół roku program objął 200 wydarzeń artystycznych w 30 krajach, zarówno członkowskich, jak i kandydujących do UE.

W przedsięwzięciu wzięło udział blisko 1,200 wybitnych artystów, kuratorów i instytucji kultury. Program zrealizował Instytut Adama Mickiewicza przy udziale Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Kultura pozostaje jednym z ostatnich uniwersalnych języków zdolnych łączyć, a nie dzielić – podkreśliła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, podczas gali finałowej.
– W świecie pełnym napięć i wyzwań to kultura oferuje przestrzeń porozumienia ponad granicami państw i ideologii. Pozwala wyrażać wspólne wartości, jak wolność, solidarność czy godność człowieka, a także budować relacje oparte na empatii i wzajemnym szacunku. To właśnie kultura tworzy fundament dla dialogu i współpracy w zróżnicowanej, ale zjednoczonej Europie – zaznaczyła ministra.
Centralnym punktem gali we Flagey była światowa prapremiera kompozycji „Unity” autorstwa Aleksandra Dębicza. Na scenie wystąpił Jakub Józef Orliński wraz z czołowymi polskimi instrumentalistami. „Unity” to siedmioczęściowa kompozycja, wykonana przez specjalnie powołany zespół Unity Ensemble. Centralny motyw kompozycji, zaczerpnięty z „Ody do radości”, staje się muzycznym „superbohaterem”.
Między częściami „Unity” pojawiają się interludia – nowe interpretacje dzieł takich twórców jak Bach, Chopin, Ravel czy Moniuszko, wykonane w duetach i zespołach z udziałem m.in. Marcina Zdunika, Michała Żaka, Łukasza Kuropaczewskiego i Jakuba Józefa Orlińskiego. Koncert zamyka wybór utworów z albumu „#LetsBaRock”, będącego nowoczesnym spojrzeniem na muzykę baroku.
tom