Muzyczne kalendarium – 24 lutego

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1932, Urodził się Michel Legrand, francuski pianista i kompozytor. Skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali i musicali. Trzynaście razy nominowany do nagrody Oscara, Legrand zdobył trzy statuetki, a także pięć nagród Grammy. Jest twórcą oprawy muzycznej do słynnego filmu “Parasolki z Cherbourga” oraz animowanego serialu “Było sobie życie”.

1933, Na świat przyszedł David Newman, saksofonista, który przez wiele lat grał z T-Bone Walkerem, a później z Rayem Charlesem. Jako muzyk sesyjny nagrywał także z Joe Cockerem, Neville Brothers oraz B.B.Kingiem. Newman uważany za przedstawiciela brzmienia zwanego “teksańskim tenorem”, zmarł w styczniu 2009 roku na raka trzustki.

1947, W Northwich w Anglii urodził się Rupert Holmes (właściwie: David Goldstein), kompozytor i wokalista, który w 1980 roku umieścił na pierwszym miejscu listy w USA swoją piosenkę “Escape (The Pina Colada Song)”. Był to adekwatnie jedyny hit numer jeden tego wykonawcy. Kolejny znaczący singiel z utworem “Him” dotarł tylko do pozycji szóstej amerykańskiej listy Hot 100. Później Holmes zajął się pisaniem musicali dla Broadwayu (“Drood”, “Curtains”) i książek.

1955, W Krakowie na świat przyszła Martyna Jakubowicz, wokalistka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, folku i rocka. Szczególnie popularna na początku lat 80-tych, Jakubowicz odniosła sukces kompozycjami “W domach z betonu nie ma wolnej miłości” i “Kiedy będę starą kobietą” z płyty “Maquillage” z 1983 roku.

1969, Grupa The Jimi Hendrix Experience po raz ostatni wystąpiła w Wielkiej Brytanii. Koncert odbył się w sali The Royal Albert Hall. Niektóre nagrania z tego koncertu – “Voodoo Child (Slight Return)” i “Little Wing” – zostały uwiecznione na płycie “Hendrix: In The West” wydanej już po śmierci gitarzysty.

1973, Zespół The Byrds po raz ostatni pojawił się na scenie w teatrze Capitol w Passaic. W skład zespołu wchodzili wtedy Roger McGuinn, Clarence White, John York i Gene Parsons. Parę tygodni później, w marcu grupa przestała istnieć.

1974, W Portsmouth urodził się Chad Hugo (właściwie Charles Edward Hugo), producent muzyczny, multiinstrumentalista, połowa producenckiego duetu The Neptunes. Wraz z Pharellem Williamsem Hugo wyprodukował przebojowe płyty takich wykonawców jak Mystikal, Jay-Z, ‘NSync, Britney Spears i Nelly. W 2009 roku Billboard umieścił ich na pierwszym miejscu listy najlepszych producentów dziesięciolecia.

1975, Grupa Led Zeppelin wydała w Wielkiej Brytanii szóstą w karierze płytę zatytułowaną “Physical Graffiti”. Muzycy zdecydowali się nagrać podwójny album by wykorzystać nagrania zarejestrowane w trakcie sesji do poprzednich płyt: “Led Zeppelin III”, “Led Zeppelin IV” i “Houses Of The Holy”.

1982, Podczas rozdania nagród Grammy album “Double Fantasy” Johna Lennona został uznany płytą roku, natomiast piosenka “Bette Davis Eyes” Kim Carnes zdobyła tytuł utworu roku. Quincy Jones otrzymał Grammy w kategorii producent, a Sheena Easton został okrzyknięta najlepszą debiutantką.

1998, W zamian za działalność charytatywną i stworzenie fundacji pomagającej dzieciom chorym na AIDS, Elton John otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Trzy lata wcześniej muzyk otrzymał tytuł komandora Orderu Brytyjskiego Imperium (CBE).

2000, Carlos Santana zdobył osiem nagród Grammy. Do czasu nagrodzonego albumu “Supernatural” Santana od prawie 20 lat nie miał płyty w pierwszej dziesiątce list przebojów. Podczas ceremonii Sting zdobył dwie nagrody, Elton John i Phil Collins po jednej.

2010, Organizator koncertów, firma MCD, wytoczyła proces Prince’owi za niedotrzymanie warunków kontraktu. Według przedsiębiorców Prince zrezygnował z występu w Dublinie na dziesięć dni przed planowanym koncertem nie podając przyczyny i narażając organizatorów na straty. MCD zażądała od Prince’a ponad dwóch milionów dolarów odszkodowania.

Idź do oryginalnego materiału