1944, Urodził się Johnny Winter, gitarzysta bluesowy i wokalista, jeden z najbardziej uznanych amerykańskich gitarzystów sceny teksańskiej. Współpracował między innymi z Johnem Lee Hookerem, Muddy Watersem i Rickiem Derringerem. Wystąpił na słynnym festiwalu Woodstock, gdzie wykonał standardy Chucka Berry’ego, Bo Diddleya i B.B. Kinga. Zmarł w wieku 70 lat w w pokoju hotelowym Zurychu w lipcu 2014 roku, parę dni po występie na festiwalu Lovely Days.
1951, W Warszawie urodziła się Ewa Bem, piosenkarka i wokalistka jazzowa, nie stroniąca jednak od popu. Była wokalistka zespołu Bemibek, później przemianowanego na Bemibem. Jej charakterystyczny głos słychać w piosenkach “Podaruj mi trochę słońca”, “Wycieczka-ucieczka” i “I co z tego masz”. Wydała także kilka płyt solowych między innymi “Mówię tak, myślę nie”, “ewa.ewa” i “Kakadu”.
1952, Na świat przyszedł David Sylvian, gitarzysta, klawiszowiec i kompozytor, twórca nowofalowej grupy Japan, która na początku lat 80-tych wprowadziła na listy przebojów parę singli takich jak “Ghosts” i “I Second That Emotion” (1982). Po rozpadzie zespołu Sylvian rozpoczął karierę solową często współpracując z innymi muzykami – z Robertem Frippem, Ryuichi Sakamoto i Russellem Millsem.
1955, W Southampton w Anglii urodził się Howard Jones, wokalista, klawiszowiec i kompozytor, jeden z głównych przedstawicieli synthpopu lat 80-tych. Jego płyta “Human’s Lib” z 1984 roku spędziła ponad rok na brytyjskiej liście przebojów. Jones jest znany dzięki takim przebojowym kompozycjom jak “What Is Love”, “No One Is To Blame”, “Things Can Only Get Better” czy “Like To Get To Know You Well”. Jones był także członkiem zespołu Ringo Starra, All Star Band.
1964, Na świat przyszedł John Norum, założyciel i gitarzysta szwedzkiego zespołu Europe. Wraz z Europe odniósł międzynarodowy sukces albumem “The Final Countdown”, z którego pochodziły mega hity “Rock The Night”, “Carrie” i tytułowy “The Final Countdown”. W 1986 roku opuścił grupę Europe i zajął się solową karierą.
1965, Na Bahamach rozpoczęły się zdjęcia do drugiego filmu z udziałem zespołu The Beatles. Roboczy tytuł “‘Eight Arms To Hold You” został później zmieniony na “Help!”
1974, Amerykańska wokalistka i basistka Suzi Quatro zdobyła szczyt brytyjskiej listy przebojów piosenką “Devil Gate Drive”, kompozycją pióra spółki Chinn & Chapman, którzy wyprodukowali takie hity jak “Ballroom Blitz” dla grupy Sweet, “Tiger Feet” dla zespołu Mud czy “Living Next Door To Alice” grupy Smokie.
1978, Podczas ceremonii rozdania nagród Grammy statuetki odebrali między innymi The Eagles za album “Hotel California” i singel z piosenką “New Kid In Town”, Fleetwood Mac za płytę “Rumours” oraz Bee Gees za piosenkę “How Deep Is Your Love”.
1985, Grupa The Smiths podbiła listę w Wielkiej Brytanii swoim drugim albumem w dyskografii zatytułowanym “Meat Is Murder”. Płyta była wyraźnym manifestem politycznym Morriseya, zawierała tematy związane ze śmiercią, wegetarianizmem oraz krytykę działań wielkich korporacji.
1995, Amerykański wokalista Melvin Franklin z zespołu The Temptations zmarł z powodu napadu padaczki w wieku 52 lat. Franklin w 1971 podbił listy w USA i Wielkiej Brytanii singlem “Just My Imagination”. W 1992 roku ponownie wydana piosenka “My Girl” The Temptations na Wyspach Brytyjskich dotarła do miejsca drugiego.
2000, W szpitalu w Tel Avivie w wieku 42 lat zmarła Ofra Haza, izraelska wokalistka, która w roku 1988 zaistniała na międzynarodowej scenie singlem “Im Nin’alu”. Przyczyną śmierci były komplikacje pogrypowe związane z osłabieniem organizmu wywołanym chorobą AIDS.
2003, Norah Jones została gwiazdą 45. ceremonii rozdania nagród Grammy zorganizowanych w nowojorskim Madison Square Garden. Jones odebrała nagrody w kategoriach wokalistka i kompozytor roku, a także za album i nagranie roku. Jej kompozycja “Don’t Know Why” została ogłoszona piosenką roku.