Muzyczne kalendarium – 20 maja

vanessa.fm 7 godzin temu

1944, W Sheffield urodził się Joe Cocker (właściwie: John Robert Cocker), wokalista, o którym świat usłyszał w 1968 roku dzięki jego wykonaniu piosenki Beatlesów “With A Little Help From My Friends”. W 1983 roku zdobył nagrodę Grammy za piosenkę “Up Where We Belong” zaśpiewaną w duecie z Jennifer Warnes. Wylansował także przeboje “When The Night Comes”, “N’oubliez Jamais” i “Unchain My Heart”. Przez całe życie zmagał się alkoholowym nałogiem. Zmarł w grudniu 2014 roku na raka płuc.

1946, Na świat przyszła Cherilyn Sarkasian, wokalistka znana jako Cher. Popularność zdobyła początkowo jako połowa duetu Sonny & Cher, później kontynuowała solową karierę nagrywając płyty z przebojowymi utworami “If I Could Turn Back Time”, “The Shoop Shoop Song”, “Just Like Jessie James” czy “Believe”. Grała także w filmach między innymi w “Silkwood”, “Maska” czy “Wpływ księżyca”. Za rolę w tym ostatnim otrzymała Oscara w kategorii dla najlepszej aktorki.

1957, Amerykański wokalista Andy Williams umieścił na pierwszym miejscu brytyjskiego zestawienia singiel z piosenką “Butterfly”. Był to jedyny przebój numer jeden Williamsa na Wyspach Brytyjskich chociaż wprowadził na tamtejsze listy aż czterdzieści udanych singli w latach 1957-2002.

1964, Rudy Lewis z zespołu The Drifters zmarł w wieku 28 lat w niewyjaśnionych okolicznościach w nocy tuż przed sesją nagraniową wielkiego przeboju “Under The Boardwalk”. Na nagrania możliwie jak najszybciej ściągnięto zapasowego wokalistę Johnny’ego Moore’a i to właśnie on zaśpiewał główne partie w tym utworze.

1967, Nowy album zespołu The Beatles “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” został przedpremierowo zaprezentowany w audycji “Where It’s At” Kenny Everetta, prezentera BBC. Everett zagrał wszystkie piosenki z płyty oprócz “A Day In The Life”, którą BBC zbanowało za rzekome promowanie narkomanii.

1972, Grupa T Rex uplasowała się na szczycie listy w Wielkiej Brytanii singlem zatytułowanym “Metal Guru”. Był to czwarty i zarazem ostatni hit grupy, któremu udało się dotrzeć do pierwszego miejsca. W tym samym czasie listę albumów wieńczył krążek T Rex pod tytułem “Bolan Boogie”.

1989, Piosenka “Ferry ‘Cross The Mersey” w wykonaniu formacji Ferry Aid rozpoczęła pierwszy z trzech tygodni na pierwszym miejscu brytyjskiej listy. Piosenka – dawny przebój grupy Gerry and The Pacemakers – została nagrana w celu pomocy rodzinom ofiar tragedii na stadionie Hillsborough kiedy podczas meczu drużyn z Liverpoolu i Nottingham zawaliła się jedna z trybun. W wypadku zginęło 96 osób. W charytatywnym nagraniu udział wzięli Gerry Marsden, Paul McCartney, Holly Johnson i zespół The Christians.

1997, Grupa Foo Fighters wydała swój drugi album zatytułowany “The Colour And The Shape”, nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album rockowy. Mimo, iż Foo Fighters pochodzili ze Stanów, w słowie “colour” zachowano pisownię brytyjską. Był to ukłon w stronę producenta płyty Gila Nortona, który był Brytyjczykiem.

2005, W szpitalu w Melbourne Kylie Minogue poddała się operacji usunięcia nowotworowego guzka z piersi. Z powodu rekonwalescencji australijska część światowego tournee Minogue musiała zostać przesunięta w czasie. Piosenkarka powróciła w trasę w listopadzie następnego roku.

2007, Rihanna rozpoczęła dziesięciotygodniowe panowanie na brytyjskiej liście piosenką “Umbrella” nagraną z udziałem rapera Jay’a-Z. Singiel pobił rekord ustanowiony wcześniej przez grupę Wet Wet Wet singlem “Love Is All Around”. Rihanna i Jay-Z zdobyli piosenką “Umbrella” nagrodę Grammy w kategorii najlepsza kooperacja rapersko-wokalna.

2012, Robin Gibb, jeden z braci tria Bee Gees, zmarł na raka w wieku 62 lat. Robin z braćmi wniósł cenny wkład w zamianę stylu disco w światowy fenomen nagrywając piosenki do filmu “Gorączka sobotniej nocy”. Ich spójne harmonie wokalne zaśpiewane falsetem były przez lata znakiem rozpoznawczym zespołu. Robin nagrywał też solowe płyty, między innymi krążek “How Old Are You?”, z którego pochodził przebój “Juliet”.

2013, W klinice w Rosenheim w Niemczech zmarł w wieku 74 lat Ray Manzarek, klawiszowiec i założyciel zespołu The Doors. Manzarek przez lata chorował na raka dróg żółciowych. Po śmierci Jima Morrisona, wokalisty The Doors, po zakończeniu działalności formacji, Manzarek kontynuował karierę muzyczną nagrywając solowe płyty lub ze swoją nową formacją Nite City.

Idź do oryginalnego materiału