Muzyczne kalendarium – 1 marca

vanessa.fm 2 miesięcy temu

1904, W mieście Clarinda w stanie Iowa urodził się Glenn Miller, puzonista, aranżer, lider własnej orkiestry, która na przełomie lat 30-tych i 40-tych nagrała wiele przebojowych kompozycji takich jak “In The Mood”, “Moonlight Serenade” i “Tuxedo Junction”. Miller zaginął w tajemniczych okolicznościach lecąc nad kanałem La Manche we wrześniu 1942 roku.

1927, Urodził się Harry Belafonte, amerykański wokalista popularny szczególnie w latach 50-tych. Wykonywał taneczne piosenki w stylu calypso, w 1957 roku umieścił na listach po obu stronach Atlantyku takie przeboje jak “Mary’s Boy Child” oraz “Banana Boat Song”. Grał też w kilku filmach Sidneya Poitiera i Roberta Altmana.

1944, W Hammersmith na świat przyszedł Roger Daltrey, wokalista grupy The Who, uważanej za jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszech czasów. Zespół The Who wprowadził ponad dwadzieścia utworów na listy przebojów takie jak “My Generation”, “Won’t Get Fooled Again”, “Pinball Wizard” i kilka znaczących dla rocka alumów – “Tommy”, “Quadrophenia” i The Who Sell Out”.

1958, W Bristolu urodził się Nik Kershaw, wokalista i kompozytor, muzyk grupy Fusion. Oprócz własnych przebojów “I Won’t Let The Sun Go Down On Me”, “Wouldn’t It Be Good”, “Wide Boy” oraz “The Riddle” skomponował kilkanaście utworów dla innych wykonawców między innymi “The One And Only” dla Chesneya Hawkesa w 1991 roku.

1963, W Münstermaifeld, w Niemczech urodził się Thomas Anders (właściwie Bernd Weidung), członek duetu Modern Talking. Wraz Dieterem Bohlenem odniósł międzynarodowy sukces tanecznymi hitami “You’re My Heart, You’re My Soul”, “Cheri Cheri Lady”, “Brother Louie” i “You Can Win If You Want”. Po rozpadzie grupy kontynuował karierę z umiarkowanym powodzeniem.

1967, W studiach wytwórni EMI przy Abbey Road w Londynie grupa The Beatles rozpoczęła nagrania nowej piosenki Lennona “Lucy In The Sky With Diamonds”. Do napisania tego utworu Lennona zainspirował rysunek syna Juliana, który przedstawiał koleżankę ze szkoły, Lucy O’Donnell, na niebie w otoczeniu gwiazd.

1975, Zespół The Eagles zdobył szczyt amerykańskiej listy singli piosenką “Best Of My Love”. Był to pierwszy z pięciu hitów numer jeden grupy w Stanach Zjednoczonych. Najwyżej notowanym utworem The Eagles w Wielkiej Brytanii był singiel “Hotel California”, któy dotarł tam tylko do miejsca ósmego.

1980, Grupa Blondie po raz trzeci zdobyła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów, tym razem piosenką “Atomic” z płyty “Eat To The Beat”. Jak stwierdził Jimmy Destri, współautor kompozycji, pierwotnie miała to być bliźniaczka piosenki “Heart Of Glass”, ale w trakcie pracy nad nią potrakował ją jak kawałek ze “spaghetti westernu”.

1985, Grupa Lady Pank po raz pierwszy wyjechała do Stanów Zjednoczonych i przebywała tam trzy tygodnie. Jej trasę promowała angielskojęzyczna wersja debiutanckiej płyty pod tytułem “Drop Everything” oraz singiel “Minus Zero” (czyli “Mniej niż zero”). Zespół jednak nie zrobił kariery w Stanach. Do USA niedługo pojechał jednak basista grupy Paweł Mścisławski i zamieszkał tam na stałe.

1986, Zespół Mr. Mister rozpoczął pierwszy z dwóch tygodni na szczycie amerykańskiej listy przebojów piosenką “Kyrie”. Był to drugi – po “Broken Wings” – hit numer jeden formacji dowodzonej przez Richarda Page’a. Cała płyta zespołu zatytułowana “Welcome To The Real World” również dotarła do pierwszego miejsca w Stanach Zjednoczonych.

1990, Janet Jackson zagrała pierwszy ze 120 koncertów jej trasy “Rhythm Nation”. Występ miał miejsce w Miami Arena na Florydzie. W trakcie koncertu Janet występowała z żywą panterą na scenie, niedługo pod naporem organizacji ochrony zwierząt musiała zrezygnować z pantery jako gadżetu, tym bardziej iż pantera bywała niespokojna i często wypróżniała się na scenie.

1994, W mieście London (stan Ontario) w Kanadzie urodził się Justin Bieber, wokalista, który zadebiutował jako nastolatek singlem “One Time” w 2009 roku. Bieber jest pierwszym wykonawcą, którego aż siedem utworów z debiutanckiej płyty pojawiło się na liście Billboard 100. Znany z licznej, ponad 40 milionowej rzeszy fanów na całym świecie, Bieber w roku 2012 w rankingu magazynu Forbes został okrzyknięty trzecim w kolejności największym celebrytą na świecie.

1994, W Monachium grupa Nirvana zagrała ostatni koncert w swojej karierze. Występ odbył się w jednym z hangarów lotniska Terminal Einz. Gdy w trakcie koncertu wysiadł prąd, muzycy zaimprowizowali krótki set akustyczny wykonując między innymi piosenkę grupy The Cars, “My Best Friend’s Girl”.

1995, Utwór “Streets of Philadelphia” w wykonaniu Bruce’a Springsteena zdobył trzy nagrody Grammy – za piosenkę roku, najlepsze wykonanie i najlepszą piosenkę rockową. Utwór został też wykorzystany w słynnym obrazie “Filadelfia” z Tomem Hanksem i Denzelem Washingtonem w rolach głównych, za co później otrzymał kolejną statuetkę Grammy.

2002, W Shoreham, w hrabstwie West Sussex, pod kołami samochodu zginęła Do’Reen Waddell, członkini grupy Soul II Soul. Oskarżona przez ochronę hipermarketu o kradzież, wybiegła ze sklepu wprost na ruchliwą ulicę, gdzie została śmiertelnie potrącona przez kilka samochodów.

2005, Piosenka “Over And Over” w wykonaniu niecodziennego duetu rappera Nelly i wokalisty country Tima McGrawa, zdobyła pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów. Był to już trzeci brytyjski hit Nelly’ego i pierwszy w karierze Tima – mało znanego na angielskiej ziemi, jednak bardzo popularnego w Stanach Zjednoczonych.

Idź do oryginalnego materiału