MRPiPS: Powstanie kolejne 70 tys. miejsc opieki dla najmłodszych

2 dni temu
Zdjęcie: MRPiPS: Powstanie kolejne 70 tys. miejsc opieki dla najmłodszych / Obraz Esi Grünhagen z Pixabay


Ponad 100 tysięcy nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 utworzonych zostanie w ramach programu Aktywny Maluch. w tej chwili umowy zawarte zostały na dofinansowanie na blisko 70 tysięcy z nich (z czego blisko 40 tys. miejsc dofinansowanych zostało z KPO). Oprócz środków na utworzenie nowych miejsc, samorządy i podmioty prywatne mogą liczyć na znaczne wsparcie finansowe w utrzymaniu placówek przez pierwsze trzy lata, co pozwala zapewnić rodzicom stabilność i przewidywalność.

W grudniu 2024 roku zakończył się ostatni nabór w ramach bieżącej edycji wsparcia. Złożono ponad tysiąc wniosków, dotyczących utworzenia 40,7 tys. nowych miejsc opieki. Ostatecznie część z nich uzyskała dofinansowanie, a kolejne trafiły na listę rezerwową. Tak duże zainteresowanie pokazuje, jak istotne jest dalsze wzmacnianie systemu opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Wielkie liczby, realne zmiany

W ramach programu Aktywny Maluch w całym kraju powstało i funkcjonuje już ponad 16 tysięcy nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. To ogromny krok w stronę likwidacji „białych plam” na mapie opieki żłobkowej i wsparcia rodziców w powrocie na rynek pracy. Inwestycja jest możliwa dzięki 6,5 miliarda złotych pochodzącym z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).

"Jak większość państw Unii Europejskiej, borykamy się z kryzysem demograficznym, spadającą dzietnością i coraz mniejszą liczbą narodzin. Sukcesywnie likwidujemy bariery powstrzymujące młodych rodziców przed decyzją o posiadaniu potomstwa. Opieka żłobkowa to możliwość łączenia pracy z rodzicielstwem, to poczucie bezpieczeństwa, stabilności, to łatwiejsze życie, w końcu zaś to zachęta dla młodych par do podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka. Dlatego nasz rząd od samego początku nie skąpił środków na programy żłobkowe i robi wszystko, aby zlikwidować bariery dla osób, które chcą się zdecydować na rodzicielstwo" - mówi ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dzięki tym działaniom sytuacja, w której żłobki były dostępne głównie w dużych miastach, stopniowo się zmienia. Coraz więcej miejsc opieki powstaje także w mniejszych miejscowościach i na obszarach wiejskich, co daje rodzicom – zwłaszcza matkom – większe możliwości aktywności zawodowej.

Nowa inicjatywa – wsparcie dla dziennych opiekunów

Aby jeszcze bardziej zwiększyć dostępność opieki nad dziećmi, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło dodatkowy program skierowany wyłącznie do gmin. Jego celem jest wsparcie finansowe dla dziennych opiekunów tam, gdzie nie ma możliwości utworzenia żłobków. W 2025 roku na ten cel przeznaczono 10 milionów złotych, a wyniki naboru zostaną ogłoszone w marcu.

Dzięki konsekwentnym działaniom rządu tysiące dzieci zyskały dostęp do profesjonalnej opieki, a ich rodzice mogą swobodnie łączyć obowiązki rodzinne z pracą. To nie tylko inwestycja w teraźniejszość, ale również w przyszłość najmłodszych pokoleń.

źródło: MRPiPS

Idź do oryginalnego materiału