
W pierwszym półroczu tego roku w Małopolsce niemal 67,3 tys. przedsiębiorców zwolniono z opłacenia składek w wybranym przez siebie miesiącu. Jest to dokładnie połowa przedsiębiorców, którzy otrzymali zwolnienie za grudzień ubiegłego roku (134,6 tys.).
W krakowskim ZUS wakacje składkowe w okresie styczeń-czerwiec 2025 r. otrzymało 30,7 tys. przedsiębiorców, w placówce w Nowym Sączu było to 17,4 tys. zwolnień z opłacania składek, w chrzanowskim ZUS – 10,5 tys. i 8,6 tys. w Tarnowie.
W całym kraju pierwsze sześć miesięcy 2025 roku to 657,5 tys. firm, które zwolniono ze składek. Informacje o wakacjach składkowych można znaleźć na profilu płatnika na PUE/eZUS.
Od 1 listopada 2024 roku mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru CEIDG i komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne. Sami wskazują miesiąc, za który raz w roku składka zostanie pokryta przez budżet państwa.
Aby skorzystać z wakacji składkowych kluczowym wymogiem jest podleganie, choćby przez jeden dzień, dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w miesiącu, który poprzedza złożenie wniosku. Istotny jest także limit rocznego przychodu, który w 2024 lub 2023 roku nie może przekroczyć równowartości 2 milionów euro w złotych. Dodatkowo kwota pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat nie może być większa niż 300 tysięcy euro (pomoc de minimis).
Jeśli przedsiębiorca będzie częściowo zwolniony z ulgi lub jej nie otrzyma, ZUS wyda decyzję i przekaże ją na konto płatnika na PUE/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.